Președintele polonez reînnoiește invitația[2006-01-30]Președintele polonez Lech Kaczynski s-a întâlnit ieri cu Papa Benedict al XVI-lea și a reînnoit invitația adresată Pontifului de a vizita Polonia. Kaczynski, conservator, fost primar de Varșovia, s-a întâlnit cu Papa pentru prima oară de la alegerea sa ca președinte al Poloniei în luna octombrie a anului trecut; această vizită de stat a fost de asemenea prima a sa peste hotare.Liderul polonez a reînnoit de fapt invitația predecesorului său, Aleksander Kwasniewski, care l-a invitat pe Sfântul Părinte anul trecut. Papa Benedict a acceptat invitația și se așteaptă că va merge în Polonia la sfârșitul lunii mai a acestui an. Deși călătoria nu a fost încă oficial confirmată de Vatican, surse sigure afirmă că ea este programată pentru 25-28 mai, urmând a include opriri la Varșovia, Cracovia, la sanctuarul marian de la Czestochowa, la fostul lagăr nazist de la Auschwitz, și în orașul Wadowice, unde a crescut Karol Wojtyla. După o întâlnire de aproape o jumătate de oră cu Papa, președintele Kaczynski a vorbit și cu Cardinalul Angelo Sodano, secretar de stat al Vaticanului. Apoi, însoțit de o mică delegație, a vizitat mormântul Papei Ioan Paul al II-lea în criptele Bazilicii. La final, înainte de a părăsi Vaticanul, s-a întâlnit cu Cardinalul Andrzeg Deskur, prelat polonez emerit, prieten apropriat al defunctului Pontif. La presa de conferință ce a urmat la ambasada Poloniei, Kaczynski a spus că data pelerinajului a fost stabilită, de asemenea și opririle. Președintele a spus că nu a mai discutat alte detalii despre vizită. Papa la rândul său i-a vorbit despre necesitatea renașterii interesului pentru moștenirea creștină a Europei. El a remarcat faptul că atât Papa cât și Cardinalul Sodano au spus că există țări care au o ostilitate fățișă față de creștinism, dar "este evident că Polonia nu aparține acelui grup". Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1281, Ultimul acces: 2026-06-12 09:28:55
|
Timp total: 0,33s...
[]:1