Agenția de Știri Basilica | Doi ani de prezență în Social Media - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Agenția de Știri Basilica | Doi ani de prezență în Social Media

[2017-10-20]
de Andrei Pau

Împlinim astăzi, 20 octombrie 2017, doi ani de prezență în Social Media. În luna octombrie a anului 2015, Agenția de știri Basilica a pătruns în sfera rețelelor de socializare prin înființarea de conturi pe următoarele rețele: Facebook RO/ EN, Twitter RO/ EN, Instagram, Google+ și Youtube. Ulterior a fost creat și un cont de Pinterest.
Într-un cuvânt adresat în data de 30 iunie 2010, Părintele Patriarh Daniel a numit spațiul virtual drept un Aeropag al modernității și a indicat faptul că Biserica trebuie să folosească aceste mijloace de comunicare (rețelele de socializare) în lucrarea ei pastoral-misionară.
Potrivit site-ului facebrands.ro, numărul conturilor de Facebook în România a crescut cu 15,66% în anul 2016, ajungând la începutul anului 2017 la 9,6 milioane de utilizatori. Totodată, o statistică a celor de la Zelist Monitor indică faptul că în România există 570.000 de utilizatori pe Instagram și 380.000 pe Twitter.
Foto: Zelist.ro
În acest sens, Agenția de știri a Patriarhiei Române vine în întâmpinarea tinerilor și le oferă, prin informațiile mediatizate pe rețelele de socializare, o alternativă la haosul informațional regăsit în mediul virtual.
Vom continua să dezvoltăm conținutul Basilica.ro pe rețelele de socializare pentru a prezenta românilor, oriunde s-ar afla, Binele de Știut.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 803, Ultimul acces: 2026-08-08 20:10:05