Hramul Parohiei „Sf. Vasile” din Ploieşti[2016-01-02]Parohia Sfântul Vasile din Ploieşti şi-a sărbătorit hramul vineri, 01 ianuarie 2016. Cu acest prilej, Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de către Preasinţitului Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop Vicar Patriarhal, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. La finalul slujbei, conform rânduielilor Bisericii noastre, Preasfinţia Sa a oficiat şi slujba de Te Deum ca mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate în anul care s-a încheiat.„La slujba Sfintei Liturghii oficiată cu prilejul hramului au fost prezenţi numeroşi credincioşi. Bucuria slujirii a fost încununată de prezenţa Preasfinţitului Părinte Ieronim, Episcop Vicar Patriarhal care, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Române, a venit în mijlocul enoriaşilor. Înconjurat de soborul preoţilor slujitori ai parohiei, Preasfinţitul Ieronim a săvârşit slujba Sfintei Liturghii şi Tedeum-ul de început de an”, a precizat părintele Stroe Mihăiţă, Protoiereul Protopopiatului Ploieşti Sud. În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre Praznicul Tăierii Împrejur a Domnului şi a evocat personalitatea marcantă a Sfântului Vasile cel Mare evidenţiind modelul slujirii sale ca Arhipăstor. Episcopul Vicar Patriarhal a transmis binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel tuturor celor prezenţi, urând acestora sănătate, pace, bucurie şi împlinire. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 9747, Ultimul acces: 2026-06-23 12:52:24
|
Timp total: 0.03s...
[]:1