Prima zi a anului la Catedrala din Cluj-Napoca[2016-01-02]Credincioşii clujeni au sărbătorit prin rugăciune prima zi a anului 2016 (01 ianuarie) la Catedrala mitropolitană din centrul oraşului. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, consilieri de la Centrul eparhial, slujitori ai sfântului lăcaş, dar şi profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din oraş, informează Radio Renaşterea.La finalul slujbei, Înaltpreasfinţia Sa a transmis tuturor urări de bine la început de an. „Dumnezeu să ne dea tuturor ceea ce avem nevoie, iar anul aceasta să fie binecuvântat cu belşug spiritual şi material”, a spus ierarhul. În cuvântul de învăţătură rostit, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei a explicat şi semnificaţia teologică a praznicului „Tăierii împrejur”. În toate locaşurile de cult s-a oficiat, astăzi, 1 ianuarie, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare. În cadrul slujbei din catedrala mitropolitană din Cluj-Napoca, diaconul Dan Văscu, director tehnic Radio Renaşterea, a fost hirotesit arhidiacon, iar teologul Anton Viorel Pop hirotonit diacon. Cel din urmă va fi hirotonit preot pentru parohia Telciu, Protopopiatul Năsăud. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 5706, Ultimul acces: 2026-06-23 18:41:45
|
Timp total: 0.06s...
[]:1