Liturghie arhierească la Biserica domnească „Sfântul Gheorghe” din Piteşti[2011-01-02]Foarte mulţi piteşteni au participat astăzi, 2 ianuarie, la slujba de la biserica domnească „Sfântul Gheorghe” din oraş. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, informează TRINITAS TV.„După cum a gândit Dumnezeu să ne nască pe noi aşa a gândit să nască şi pe Cuvântul ca noi nu numai ca să înţelegem această taină, dar şi pentru a se apropia Dumnezeu mai mult de noi”, a spus Înaltpreasfinţia Sa. Biserica „Sfântul Gheorghe” din Piteşti este ctitoria domnitorului Constantin Şerban Basarab şi a soţiei sale, Doamna Bălaşa. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 9289, Ultimul acces: 2026-06-23 20:29:17
|
Timp total: 0.03s...
[]:1