O imagine blasfemiatoare cu Isus aprinde tensiunile in India - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

O imagine blasfemiatoare cu Isus aprinde tensiunile în India

[2010-02-24]
Confruntările au degenerat rapid: două biserici protestante au fost incendiate, iar alta a fost grav deteriorată. Episcopii indieni au lansat un apel de pace și au anunțat că vor scrie un mesaj de protest. Pr. Babu Joseph, purtător de cuvânt al Conferinței Episcopale Indiene, a explicat pentru agenția Fides că editura ce a scos manualul - Skyline Publications din New Delhi - nu reprezintă aripa hindusă fundamentalistă, dar cu siguranță îi agreează poziția. Episcopii, a spus el, 'au condamnat acest act blasfemiator și și-au înnoit apelul pentru pacea în Punjabi și în toată India'. 'Violența este urmată de mai multă violență, iar grupurile hinduse extremiste caută doar un pretext pentru a-i ataca pe creștini. [...] Realizarea posterelor cu acea imagine și distribuirea lor prin oraș a fost o acțiune a hindușilor fundamentaliști tocmai pentru a crea tensiune. Guvernanții au promis că îi vor pedepsi pe cei responsabili.' Prelații au cerut și eliberarea celor 25 de creștini, printre care unii catolici, care au fost arestați în confruntări.
Arhiepiscopul Thomas Menamparampil de Guwahati și-a exprimat speranța pentru găsirea unei soluții pașnice. El a spus că simbolurile religioase trebuie tratate cu mare atenție, amintind de criza izbucnită după ce Mohamed a fost caricaturizat într-o publicație europeană. A subliniat apoi că majoritatea hindușilor nu susțin astfel de forme de lipsă de respect. 'Civilizația hindusă este respectuoasă față de simbolurile religioase proprii și externe. Împreună cu creștinii, numeroși lideri hinduși au condamnat imaginile blasfemiatoare și lor li s-au alăturat și lideri musulmani. [...] Doresc să reafirm către tinerii și toți creștinii din India mesajul lui Isus: iubiți-vă dușmanii, chiar și când vă simțiți persecutați, umiliți, oprimați. Nu este ușor, dar este posibil. Iubirea poate dezarma adversarul.'

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 1174, Ultimul acces: 2026-04-29 08:22:03