Pe cine doresc hunedoreni - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Pe cine doresc hunedoreni

[2009-10-20]
Precizăm că în 28 octombrie a.c., Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române va alege pe viitorul episcop al Devei și Hunedoarei, urmând ca în ziua de 21 noiembrie a.c. să aibă loc ceremonia de înscăunare a acestuia la Deva.
Episcopul Daniil a obținut mai multe voturi
Referindu-se la desfășurarea Sinodului mitropolitan, președintele Consiliului Județean Hunedoara, Mircea Ioan Moloț – prezent cu ceilalți membri ai Adunării Eparhiale Deva-Hunedoara (formată din 10 preoți și 20 de mireni) la Timișoara – ne-a declarat că, în sinod, Preasfințitul Episcop Daniil a obținut patru voturi, două fiindu-i acordate preasfințitului Episcop-vicar Gurie Gorjeanul. Iar în urma scrutinului, la care au participat și membrii Adunării Eparhiale hunedorene – prezenți în număr de 27 la Timișoara – Episcopul Daniil a primit 24 de voturi, iar Episcopul-vicar Gurie, nouă voturi. Oricum, numele celor doi au fost trimise Sfântului Sinod al B.O.R, care are cuvântul final în alegerea Episcopului Devei și Hunedoarei.

Pe cine doresc hunedorenii
Din mesajul credincioșilor ortodocși din județul Hunedoara, prezentat în fața Sinodului mitropolitan de către Mircea Ioan Moloț, președintele Consiliului Județean, rezultă clar opțiunea hunedorenilor pentru Preasfințitul Episcop Daniil Stoenescu.
„…Credincioșii din județul Hunedoara au primit cu bucurie vestea înființării Episcopiei Devei și Hunedoarei și așteaptă cu profundă emoție hotărârea prin care Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române va desemna viitorul episcop al eparhiei hunedorene“ – se arată în acest mesaj. „…Am considerat că este spre folosul Sfintei Biserici Strămoșești să vă facem cunoscută voința fierbinte a credincioșilor ortodocși hunedoreni, de a avea un episcop provenit din rândurile lor, un ierarh care să-i cunoască îndeaproape, care s-a născut și a trăit alături de ei și care în întreaga sa viață a fost o mărturie a crezului ortodox hunedorean. Din discuțiile avute de-a lungul timpului cu credincioșii și cu clerul din județul Hunedoara, iar acum, cu membrii Adunării eparhiale, am concluzionat că ierarhul dorit și așteptat de toți se regăsește în persoana Preasfințitului Daniil Stoenescu, personalitate
marcantă și emblematică pentru județul nostru, cunoscut și privit cu deosebită considerație și firească supunere, atât de credincioși, cât și de cler. Acesta este, de fapt, unicul candidat propus și susținut de Adunarea eparhială Deva-Hunedoara”, se sublinia în mesajul prezentat în fața Sinodului mitropolitan de Mircea Ioan Moloț, președintele Consiliului Județean Hunedoara.

Cine este Preasfințitul Daniil
– Daniil Stoenescu Nacu s-a născut în 23 septembrie 1957 în satul Hățăgel, comuna Densuș, din județul Hunedoara, unde își are domiciliul și acum.
– A urmat clasele I-IV în satul natal, iar clasele V-VIII în Densuș, între anii 1964-1972.
– Între anii 1972-1977 a urmat Seminarul Teologic Ortodox din Caransebeș, iar după satisfacerea stagiului militar, a urmat Institutul Teologic Universitar Sibiu, luându-și licența în iunie 1982.
– În vara aceluiași an a optat pentru viața monahală, intrând ca frate de încercare la Mânăstirea „Brâncoveanu” din Sâmbăta de Sus.
– În 25 martie 1985 a fost tuns în monahism la Mânăstirea Hodoș-Bodrog, județul Arad, primind numele de călugărie Daniil, unde după câteva zile a fost hirotonit preot.
– Între anii 1986-1996 a funcționat ca preot la Mânăstirea Prislop, de lângă Hațeg.
– În perioada septembrie 1996 – martie 2001 a fost preot paroh al Bisericii ortodoxe monument istoric din Densuș.
– În februarie 2001 a fost ales de Sfântul Sinod al BOR episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, sub titlul de „Partoșanul”.
– Din 1 aprilie 2001 i s-a încredințat administrarea Episcopiei Ortodoxe Române a Daciei Felix din Vârșeț, Serbia (pentru românii din Banatul sârbesc și Valea Timocului), unde funcționează în prezent.
Are doctoratul în teologie, susținut în limba greacă la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Tesalonic, Grecia.
A publicat peste 50 de articole și studii de specialitate în reviste teologice, culturale și laice, precum și numeroase cărți.
Susține că un rol important în devenirea sa personală și ca slujitor al Bisericii l-a avut părintele Arsenie Boca (1910-1989) de la Mânăstirea Prislop.
MESAGERUL HUNEDOREAN, 19/10/2009

Sursa: Dr. Gheorghe P. Budau


Contor Accesări: 907, Ultimul acces: 2026-07-31 21:31:23