Primul tren de epoca din Romania circula pe ruta Brasov-Zarnesti - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Primul tren de epoca din Romania circula pe ruta Brasov-Zarnesti

[2008-04-24]
Dracula Express, un tren de pe vremea Regelui Carol al doilea, ale carui vagoane au fost restaurate, a facut ieri prima cursa intre Brasov si Zarnesti.

Trenul este pus in miscare de o locomotiva cu aburi, care functioneaza cu carbune si pacura, dar se deplaseaza cu o viteza la fel de mare ca si o garnitura moderna.

Trenul face parte din patrimoniul national si a fost inchiriat gratuit de Consiliul Judetean Brasov. Pe parcursul cursei turistii pot petrece in vagonul-salon construit in 1934, utilizat in trecut numai de familia regala.

Sursa: www.NewsReport.ro


Contor Accesări: 793, Ultimul acces: 2026-08-05 00:24:05