Retrocedarile de terenuri catre Manastirea Sangeap-Basaraba: un drept consfintit de lege[2006-02-02]COMUNICAT DE PRESAÎntrucât în presa locală din ultimele zile au apărut o serie de articole cu privire la presupuse nereguli în cazul atribuirii de către instanţa de judecată a unor suprafeţe de teren Mănăstirii Sângeap-Basaraba, dorim să aducem la cunoştinţa opiniei publice următoarele: 1. În baza Legii 1/2000, Mănăstirea Sângeap-Basaraba a solicitat restituirea a 30 de hectare de pădure şi 50 de hectare de teren agricol din terenurile care i-au aparţinut şi care au fost confiscate de statul comunist. Prin Hotărârea nr. 153/20.09.2000, Comisia judeţeană de fond funciar a validat pentru Mănăstirea Sângeap-Basaraba suprafaţa de 30 de hectare cu vegetaţie forestieră şi a invalidat suprafaţa de 50 hectare de teren arabil. Mănăstirea a contestat această Hotărâre cu privire la terenul arabil şi, în urma contestaţiei, Comisia judeţeană de fond funciar Iaşi, prin Hotărârea 229/21.12.2000, a reconstituit “dreptul de proprietate pentru suprafaţa de 50 hectare teren situat în Scobinţi” (art. 1). În articolul 3 al acestei Hotărâri se făcea precizarea: “Comisia locală Scobinţi de fond funciar şi ADS Iaşi vor duce la îndeplinire prevederile prezentei hotărâri”. 2. Mănăstirea Sângeap-Basaraba are titlul de proprietate nr. 1/12.03.2002 pentru 28,6 hectare din terenul cu vegetaţie forestieră. Pentru diferenţa de 1,4 hectare (până la 30 hectare), mănăstirea a obţinut o sentinţă judecătorească favorabilă care nu este încă pusă în aplicare. 3. Ca urmare a Hotărârii nr. 229/21.12.2000, Mănăstirea Sângeap-Basaraba a fost pusă în posesie cu terenuri agricole însumând o suprafaţă de numai 5 hectare (din totalul de 50) în locul numit “Dealul lui Vodă” (cf. Titlu de proprietate nr. 130806 / 2.07.2001). Acest titlu a fost eliberat în urma unui protocol însuşit de ADS Bucureşti, Comisia judeţeană de fond funciar Iaşi, Comisia locală de fond funciar Scobinţi şi semnat de SC Cotnari SA. Terenul se află, astăzi, în arendă la SC Cotnari SA, Mănăstirea primind redevenţă din partea acestei societăţi comerciale. Întrucât nu se respectase Hotărârea nr. 229/21.12.2000 în întregul ei, Mănăstirea Sângeap-Basaraba a introdus în instanţă o acţiune îndreptată împotriva Comisiei locale de fond funciar Scobinţi, Comisiei judeţene de fond funciar Iaşi, ADS Bucureşti şi ADS Iaşi. Prin Sentinţa civilă nr. 312/13.05.2004, rămasă definitivă şi irevocabilă şi investită cu putere executorie, Comisia judeţeană de fond funciar Iaşi, Comisia locală de fond funciar Scobinţi, ADS Bucureşti şi ADS Iaşi au fost obligate la punerea în posesie a întregii suprafeţe de teren validate. 4. Prin adresa nr. 27/22.09.2005, Mănăstirea Sângeap-Basaraba a comunicat Comisiei locale de fond funciar Scobinţi Sentinţa civilă nr. 312/13.05.2004. Această comisie a comunicat-o, la rândul ei, Comisiei judeţene de fond funciar. Comisia judeţeană de fond funciar Iaşi, prin adresa nr. 2137/16.11.2005, a înaintat documentaţia către ADS Iaşi care însă, prin D-l Lăcătuşu Valeriu, a refuzat să o pună în aplicare. Astfel, Mănăstirea Sângeap-Basaraba a fost obligată să depună plângere împotriva ADS Iaşi şi ADS Bucureşti întrucât nu respectă şi nu aplică hotărârile unei instanţe judecătoreşti. Această acţiune este în curs de desfăşurare. În concluzie, Mănăstirea Sângeap-Basaraba nu a cerut decât un drept consfinţit de legile statului român, drept care a fost confirmat şi de instanţele de judecată. Toate discuţiile cu privire la o anumită filă a Registrului agricol al comunei Scobinţi care ar fi fost modificată nu privesc reprezentanţii Bisericii, ci instituţia care deţine acest registru, adică Primăria Scobinţi. Este evidentă însă existenţa unei campanii de presă calomnioasă la adresa Mănăstirii Sângeap-Basaraba, foarte probabil susţinută de cei care împiedică, în mod interesat, săvârşirea unui act de dreptate. Biserica nu revendică bunuri mobile sau imobile din dorinţa de a se îmbogăţi, de a acumula, ci pentru a putea ajuta şi pe alţii. Arhiepiscopia Iaşilor, datorită multitudinii de activităţi caritabile şi cultural-misionare, are tot timpul datorii, iar nu rezerve financiare. Aşadar Biserica nu solicită nimic din ce nu i-a aparţinut (sau nu i se cuvine prin lege) şi, mai mult, are datoria morală de a recupera acele bunuri pe care credincioşii le-au donat de-a lungul timpului pentru a fi pomeniţi la Sfintele Slujbe. Secretariatul Centrului Eparhial Iaşi Sursa: www.MMB.ro Contor Accesări: 1701, Ultimul acces: 2026-06-25 00:03:50
|
Timp total: 0.03s...
[]:1