S-a consfinţit înfiinţarea noii Mitropolii (comunicat) - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

S-a consfinţit înfiinţarea noii Mitropolii (comunicat)

[2006-01-18]
Reunit în şedinţă plenară de lucru, în zilele de 17-18 ianuarie 2006, sub preşedinţia Prea Fericitului Părinte Patriarh Teoctist la reşedinţa patriarhală, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât: - menţinerea statutară a Mitropoliei Ardealului, având sediul la Sibiu; - titulatura nou înfiinţatei Mitropolii din Transilvania este Mitropolia Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, având sediul la Cluj-Napoca.

Pentru a sublinia unitatea spirituală şi integritatea administrativ-bisericească a Transilvaniei, Sfântul Sinod a hotărât ca noua Mitropolie să ocupe locul al patrulea în dipticele Bisericii Ortodoxe Române, după Mitropolia Ardealului. Titulatura şi întinderea teritorială a noii Mitropolii din Transilvania vor fi supuse spre hotărâre Adunării Naţionale Bisericeşti.

Întrucât înfiinţarea unei noi mitropolii în Transilvania a creat pentru o parte din clerul şi credincioşii ortodocşi perspectiva unei activităţi pastoral-misionare mai intense, iar pentru altă parte a provocat teama slăbirii unităţii bisericeşti şi naţionale, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, ca garant al unităţii Bisericii, a hotărât ca ierarhii din cele două mitropolii să se întrunească periodic, cel puţin de trei ori pe an, pentru a elabora şi aplica un plan comun de cooperare permanentă la nivel pastoral şi social. (Comunicat al biroului de presă şi comunicaţii al Patriarhiei române)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 1800, Ultimul acces: 2026-06-23 06:05:33