Gândirea filozofică a lui Wojtyla sub lupă[2006-01-18]Un congres internaţional speră să umple golul intelectual provocat de lipsa unei studieri profunde a gândirii filozofice a lui Karol Wojtyla (devenit Papa Ioan Paul al II-lea). Iniţiativa, promovată de Asociaţia spaniolă de Personalism, va fi găzduită de Şcoala de Filozofie a Universităţii Complutense din Madrid, între 16 şi 18 februarie a.c.. Vorbind despre motivul acestui congres, Juan Manuel Burgos, preşedintele asociaţiei amintite a explicat: "Papa Ioan Paul al II-lea este o figură decisivă a istoriei secolului XX, iar noi abia am început procesul conştientizării importanţei lui în numeroase domenii"."În ciuda faptul că munca sa a fost întreruptă de alegerea ca Papă, el a avut timpul pentru a aşeza bazele unui proiect ambiţios şi îndrăzneţ, ce reuneşte filozofia fiinţei - Aristotel şi Sf. Toma - despre conceptul persoanei, şi filozofia conştiinţei - filozofia modernă", a declarat Burgos. Congresul se va concentra pe patru domenii care urmează gândirea inovatoare a lui Wojtyla: antrolopogia, etica, interacţiunea bărbat-femeie şi familia. Printre vorbitori vor fi pr. Krzysztof Guzowski, profesor de personalism creştin la Universitatea Catolică din Lublin, şi pr. Jaroslaw Merecki, profesor la Institutul Ioan Paul al II-lea şi la Universitatea Lateran. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1801, Ultimul acces: 2026-06-23 06:05:33
|
Timp total: 0.03s...
[]:1