Ce urmează după Luna Ramadan[2006-01-17]Iată că a trecut şi luna Ramadan, luna binecuvântării şi a iertării!Fericit fie cel care şi-a petrecut această lună în continuă adorare, postind şi rugându-se şi.....vai de cel care a neglijat această lună plină de binecuvântare şi iertare. Luna Ramadan a fost o ofertă din partea Creatorului Universului, o ofertă a iertării îndreptată către toţi oamenii. Această şansă a iertării tuturor păcatelor vine o dată pe an. Dacă nu am obţinut iertarea lui Allah în luna Ramadan am pierdut o mare ocazie. Nu ştim dacă vom mai avea această ocazie! Nu ştim dacă vom mai trăi până la Ramadanul următor! Profetul Muhammed (Sallahllahu aleihi we sellem) , a spus: "Amin" când l-a auzit pe îngerul Gibril spunând: "Păcat de cel care a prins luna Ramadan şi nu a obţinut iertarea lui Allah". În luna Ramadan, unora li s-au iertat toate păcatele, unii au fost scăpaţi de foc, iar alţii nu s-au ales din această lună decât cu foametea şi cu starea de veghe! Răsplata pe care a obţinut-o fiecare dintre noi la sfârşitul acestei luni este în funcţie de intenţia şi de efortul depus. Oare tu esti dintre cei cărora Allah le-a iertat toate păcatele, dintre cei care au scapat de foc în Ziua Judecăţii sau dintre cei care au pierdut răsplata acestei luni? Sursa: www.IslamulAzi.ro Contor Accesări: 2032, Ultimul acces: 2026-06-23 05:39:37
|
Timp total: 0.03s...
[]:1