Poligamia bate la uşa Europei, şi nu numai[2006-01-17]"Moda" poligamiei prinde în întreaga lume. Într-un interviu acordat unui post rus de radio, Ramzan Kadyrov, a propus legalizarea poligamiei ca urmare a războiului. După asasinarea tatălui său, preşedintele Ceceniei, la 9 mai 2004, Kadyrov a devenit lider al miliţiei şi deputat prim ministru pentru Cecenia, informează situl LifeSiteNews.com."Poligamia este necesară pentru Cecenia, pentru că suntem în război. Avem mai multe femei decât bărbaţi", a spus pro-moscovitul Kadyrov pentru radio Ekho Moskvy. În răspuns la această sugestie, Vladimir Zhirinovsky, purtător de cuvânt al Dumei de Stat, a spus că ideea introducerii poligamiei în Cecenia este "absolut potrivită", mai mult, propunând răspândirea ei în întreaga Rusie. "Trebuie să primim această idee şi să o răspândim în întreaga Rusie, deoarece avem zece milioane de femei singure." Zhiriniovsky a mai spus că este necesar "să se permită înregistrarea celei de-a doua şi de-a treia căsătorii, fără dizolvarea primei. Cu siguranţă vom introduce un astfel de amendament în codul familiei şi în constituţia rusă în timpul sesiunii de primăvară a parlamentului." Mulţi comentatori avertizează despre efectele asupra femeilor a "islamizării" Europei. Deja în unele ţări ale Uniunii Europene, protecţia tradiţională a femeilor şi familiilor este subminată de cererile populaţiilor musulmane în creştere de adoptare a aspectelor legii Sharia, inclusiv a poligamiei. În noiembrie 2005, Direcţia pentru Imigrare a Norvegiei raporta că deşi este ilegală, poligamia devine tot mai răspândită n ţară. Rapoarte similare vin din Franţa şi Olanda, unde poligamia se practică în ciuda problemelor create de musulmani. Ieri, guvernul canadian liberal a anunţat că Departamentul Federal de Justiţie al Canadei a recomandat legalizarea poligamiei. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1943, Ultimul acces: 2026-06-25 01:45:24
|
Timp total: 0.17s...
[]:1