Codul Da Vinci - o binecuvântare pentru Opus Dei? (II) 14.01.2006, Roma (Catholica)[2006-01-14]Apropiatul film "Codul Da Vinci" ar putea să nu fie ceva foarte rău pentru prelatura Opus Dei. Pentru prima oară, într-un interviu acordat agenţiei Zenit, un reprezentant al "părţii rele din film" dezvăluie opinia sa despre producţia Sony-Columbia ce va fi lansată internaţional în luna mai a acestui an, după controversatul roman al lui Dan Brown. Marc Carroggio, care se ocupă de relaţia cu presa internaţională a prelaturii Opus Dei, a spus că atât cartea cât şi filmul "se dovedesc în final a fi un fel de publicitate indirectă pentru noi". Vă oferim în continuare ultima parte a interviului.- Dan Brown a reuşit, într-un anume sens, să vă ofere ocazia de a vă prezenta lumii. Aţi sesizat o creştere a interesului oamenilor faţă de Opus Dei? - Anul trecut, în SUA peste un milion de persoane au vizitat situl nostru (www.opusdei.org), iar aceasta se explică în primul rând prin interesul generat de cartea "Codul Da Vinci". Aşa că putem vorbi de un fel de publicitate indirectă. Deja am strâns ceva limonadă datorită acestei cărţi, şi, cu voia Domnului, sperăm ca filmul să crească producţia de limonadă. Vom încerca să oferim cât mai multă informaţie, şi să fim complet deschişi şi disponibili. Dorim să oferim tuturor celor care doresc şansa de a cunoaşte prelatura Opus Dei chiar de la noi. Acest lucru nu pare a-i interesa nici pe autorul cărţii, nici pe producătorii filmului. - Veţi da în judecată pe producătorii filmului? - Aş fi surprins să se întâmple aşa ceva. Dar desigur am avea mai mult decât suficiente motive. Să ne imaginăm că ar apărea un film în care se spune că Sony-Columbia nu este ceea ce credem noi, ci de fapt un grup secret de asasini conduşi de mafie... dar la finalul filmului ar scrie: ficţiune. Mă îndoiesc că avocaţii lor ar fi mulţumiţi. Sunt sigur că ar apela la un proces. Totuşi, procesele juridice sunt semnele conflictelor instituţionale. Ar fi un fel de "Opus Dei vs. Sony-Columbia". Pentru mine aşa ceva sună suprarealist. După cum am spus anterior, singurul lucru pe care îl va face Opus Dei va fi o declaraţie de pace. Este nevoie de doi pentru a fi o luptă, iar în acest caz va lipsi una din părţi. Dar membrii Opus Dei se află în 60 de ţări. Unii dintre ei conduc centre ce pregătesc tineri care nu îşi pot găsi un loc de muncă. Alţii conduc spitale în zone defavorizate. Toate acestea depind financiar de ajutorul multor donatori. Desigur, romanul şi filmul ar putea să le facă viaţa mai dificilă. Din acest motiv nu m-ar surprinde ca în unele zone să existe un interes pentru recuperarea pagubelor produse de "Codul Da Vinci". - Opus Dei va recomanda oare membrilor ei să nu vadă filmul? Sau se va prefera avertizarea lumii privind prezentarea negativă a Opus Dei? - Membrii Opus Dei sunt adulţi. Nu le vom da sfaturi. Există însă o întrebare interesantă: care este vârsta audienţei acestui film? Orice adult, cu o educaţie minimă, poate să facă diferenţa între realitate şi ficţiune. Dar când istoria este manipulată, nu ne putem aştepta de la un copil să judece corect. Faptul că se spune că este o ficţiune, nu este de ajuns. Aşa cum îi protejăm pe copii de scene explicite de sex şi violenţă, mi se pare că trebuie să îi protejăm şi de violenţa mai subtilă şi mai insiduoasă. Cred că trebuie să ne punem întrebarea despre audienţa filmului. Pe lângă gândul la profit, trebuie estimate şi posibilele influenţe negative asupra tinerilor. După cum am spus anterior, acum nu este timpul să lovim în armonia dintre persoane, naţiuni şi religii, ci dimpotrivă, trebuie să căutăm înţelegerea. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 2099, Ultimul acces: 2026-06-23 05:29:52
|
Timp total: 0.03s...
[]:1