Papa a trimis în misiune 200 de familii[2006-01-14]În prima audienţă acordată comunităţilor din Mişcarea Neocatecumenală, Papa Benedict al XVI-lea a trimis peste 200 de familii în misiune în Dieceze din întreaga lume. Aproximativ zece mii de persoane, printre care cinci Cardinali şi treizeci de Episcopi, au participat ieri la întâlnirea din Aula Paul al VI-lea. Iniţiatorii mişcării, Kilo Argüello, Carmen Hernández şi pr. Mario Pezzi, au participant de asemenea, precum şi 1.100 de preoţi formaţi în seminariile Redemptoris Mater care au înflorit din aceste comunităţi.Adresându-se familiilor - părinţi şi copii - care şi-au părăsit ţările pentru a evangheliza, Sfântul Părinte a spus: "Acestea sunt familiile care pleacă fără prea multe susţineri omeneşti, dar care se bazează mai întâi de toate pe sprijinul Providenţei Divine. Mărturisiţi prin viaţa voastră că Domnul nu îi abandonează pe cei care se încred în El. Continuaţi să răspândiţi Evanghelia vieţii", a recomandat Papa. "Într-o lume care caută certitudini şi siguranţe omeneşti, arătaţi că Cristos este piatra sigură pe care omul trebuie să îşi construiască edificiul vieţii sale, şi că încrederea pusă în El nu dezamăgeşte niciodată." Ideea "familiilor misionare" a apărut în 1986, ca răspuns la apelul Papei Ioan Paul al II-lea de a se începe noua evanghelizare. Membrii acestor familii, aparţinând comunităţilor neocatecumenale, se oferă ca voluntari care să meargă în ţări în care Biserica are nevoie de ajutor. Destinaţia fiecăruia dintre ei este decisă de liderii Mişcării, luând în seamă nevoile specifice din fiecare regiune şi cererile pe care le fac Episcopii de a primi în Diecezele lor astfel de familii misionare. Papa Ioan Paul al II-lea a prezidat o ceremonie de trimitere a familiilor în misiune la 12 decembrie 1994. În discursul său de ieri, Papa Benedict al XVI-lea a recunoscut că în puţinii ani de existenţă, comunităţile neocatecumenale "au reuşit să facă multe şi din comunităţile voastre au apărut numeroase vocaţii la preoţie şi la viaţă consacrată". Papa l-a prezentat pe Cristos ca fiind centrul misiunii care "constituie o cale privilegiată şi indispensabilă de a construi comunităţi creştine vii şi perseverente". În acest context, a explicat el, pentru a "ajuta Mişcarea Neocatecumenală să fie mai incisivă în acţiunea ei evanghelizatoare, în comuniune cu întreg Poporul lui Dumnezeu, Congregaţia pentru Cultul Divin şi Disciplina Sacramentelor v-a transmis recent, în numele meu, câteva norme privind celebrarea euharistică. Mulţumită adeziunii la toate directivele Bisericii, voi vă veţi face apostolatul mult mai eficient, în armonie şi deplină comuniune cu Papa şi cu păstorii fiecărei parohii. Şi în acest mod, Domnul va continua să vă binecuvânteze cu numerose roade pastorale", a asigurat Episcopul Romei. Există 20.000 de comunităţi neocatecumenale în 900 de Dieceze din lume. Aproximativ 3.000 de preoţi au venit din inima acestor comunităţi, alături de 1.500 de seminarişti şi 5.000 de persoane consacrate. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1792, Ultimul acces: 2026-06-23 01:31:04
|
Timp total: 0.03s...
[]:1