Un nou ambasador al României la Vatican[2006-01-12]Conform unei ştiri de astăzi a agenţiei AMOS News, directorul Centrului Cultural Judeţean Arad, Marius Lazurcă, a fost numit ambasador al României la Vatican. Lazurcă are patru copii, este specializat în antropologie (în care are şi doctorat la Sorbona), literatură comparată şi literatură franceza. De asemenea, este autorul mai multor volume şi articole ştiinţifice. Marius Lazurcă este şi realizator al "Strategiei culturale a judeţului Arad", primul document de politici culturale adoptat de o autoritate publică din România. Noul ambasador al României la Vatican este membru al Fundaţiei "A Treia Europă".Lazurcă îl va înlocui la Vatican pe actualul ambasador Mihail Dobre. Lazurcă este al doilea arădean care a primit o funcţie de ambasador după ce, anul trecut, fostul deputat UDMR Gyorgy Tokay a fost numit ambasador în Lituania. Acestea au fost informaţiile publicate de AMOS News. Dintr-un material apărut în 2001 pe situl VirtualArad.net deducem că noul ambasador are 35 de ani. Iată datele valabile acum cinci ani: "are un CV impresionant, fiind, în prezent (2001 - n.r.), profesor la Universitatea de Vest din Timişoara. Marius Lazurcă are 30 de ani, este căsătorit şi are trei copii (patru în 2006): a absolvit Facultatea de Litere a Universităţii de Vest Timişoara, secţia franceză-română, cu media 9,85; are studii de filologie clasică la Universitatea de Vest Timişoara; a fost elev al `Ecole Normale Superieure Fontenas Saint Cloud`; studii de master în istorie-antropologie la Universitatea Paris IV Sorbonne şi studii doctorale la aceeaşi universitate. A mai beneficiat de burse la College of the Resurrection, Mirfield, Marea Britanie şi la Gladstone Residential Library, Hawarden, Ţara Galilor. Vorbeşte cinci limbi străine." Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1922, Ultimul acces: 2026-06-23 03:22:38
|
Timp total: 0.03s...
[]:1