Cardinalul Cottier despre anul 2005[2006-01-13]Cardinalul Georges Cottier defineşte fără ezitare anul 2005 ca fiind "o mare experienţă spirituală". Cardinalul de origine elveţiană, care în decembrie şi-a încheiat perioada de teolog al casei pontificale, a stat de vorbă cu publicaţia italiană Avvenire despre momentele din 2005 care l-au impresionat cel mai mult. "Două evenimente m-au impresionant cel mai mult", a spus dominicanul de 83 de ani.Primul a fost faptul boala şi moartea Papei Ioan Paul al II-lea în cadrul Anului Euharistiei, proclamat de el. "Ne-a lăsat o mare moştenire spirituală", a spus Cardinalul despre defunctul Pontif. Al doilea eveniment care l-a impresionat pe Cardinal a fost "maniera paşnică în care a avut loc succesiunea, alegerea Papei Benedict al XVI-lea". "După mai bine de 26 de ani de pontificat ar fi fost normal să existe probleme şi dificultăţi. Istoria însăşi ne spune că astfel de lucruri ar fi putut să se întâmple. Dar nu a fost cazul." Datorită vârstei, Cardinalul Cottier nu s-a numărat printre Cardinalii electori. Dar a luat parte la Adunările Generale ale Cardinalilor - ce au reunit Colegiul Cardinalilor - care au precedat Conclavul. În aceste întâlniri nu a simţit între electori nici tensiuni şi nici nelinişti. "S-a putut vedea un mare respect pentru figura Papei Wojtyla prin numărul, nemaivăzut până atunci, al personalităţilor care au venit la funeralii, [dar şi] în modul în care mass-media a prezentat acele zile", a mai spus Cardinalul. "Lumea este într-o mare dezordine, iar Papa Ioan Paul al II-lea a fost ca un stejar, un punct de referinţă", şi, în ciuda faptului că conceptul de paterninate nu este agreat, "deşi nevoia de paternitate este vizibilă, Papa Wojtyla a umplut această nevoie". "El a fost apărătorul păcii şi al vieţii, deoarece a iubit viaţa şi, dacă putem spune aşa, aproape că i-a obligat pe toţi care aveau o viziune diferită, să reflecteze." Alegerea Papei Benedict al XVI-lea a fost "un semn de continuitate, [...] ceva foarte frumos". Sunt "desigur două personalităţi diferite, dar cu o asemănare evidentă, foarte profundă". "Există înainte de toate două linii ce îi unesc pe aceşti Papi: faptul că sunt două suflete cu viaţă interioară şi marea lor iubire pentru Biserică". Prelatul a mai invocat ceva care, spune el, "îi pune cu adevărat în continuitate: simţul responsabilităţii. Iau decizii şi le pun în practică. Dacă se pun pe o linie, rămân pe aceea fără ambiguităţi." Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1906, Ultimul acces: 2026-06-23 20:02:49
|
Timp total: 0.03s...
[]:1