SS Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic, si-a incheiat vizita in S.U.A.[2006-01-12]Sanctitatea Sa, Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic, si-a incheiat ieri, 10 ianuarie, vizita de cinci zile in S.U.A. Sanctitatea Sa a prezidat in data de 6 ianuarie Sf. Liturghie din ziua Botezului Domnului, oficiata la Biserica "Sfantul Nicolae" din orasul Tarpon Springs. Anul acesta a avut loc in localitatea americana celebrarea a 100 de ani de la construirea bisericii. Insotit de arhiepiscopul Demetrios al Americii si de mitropolitul Alexios de Atlanta, Bartolomeu I a vizitat orasul New Orleans, unde a oficiat un serviciu religios in memoria victimelor uraganului Katrina. Slujba a avut loc chiar in Catedrala "Sfanta Treime", care este centrul primei si celei mai vechi comunitati ortodoxe grecesti din America si care anul trecut a fost avariata de inundatiile provocate de uragan. Mentionam faptul ca, la serviciul religios memorial a fost prezenta doamna Katleen Blanco, guvernatorul statului Louisiana si primarul orasului New Orleans, Rey Neggin, alaturi de alte oficialitati.Sursa: www.MMB.ro Contor Accesări: 1910, Ultimul acces: 2026-06-24 19:55:02
|
Timp total: 0.03s...
[]:1