Un oficial al Vaticanului critică condiţiile din închisorile italiene[2006-01-12]Preşedintele Consiliului Pontifical pentru Justiţie şi Pace a criticat condiţiile din închisorile italiene - şi, mai general, din închisorile din întreaga lume. Cardinalul Renato Martino a declarat pentru cotidianul italian Corriere della Sera că a vizitat închisori din multe ţări diferite, şi în mod constant a descoperit că "situaţia este inumană şi lipsită de orice demnitate umană".Cardinalul a dezvăluit că a primit multe scrisori de la prizonieri, descriind condiţiile pe care el le-ar considera "de necrezut". Totuşi, a spus el, "vizita este cea care îţi relatează cel mai bine; trebuie să vezi pentru a crede". Cardinalul Martino a atras atenţia asupra aglomeraţiei din închisorile italiene, unde 70.000 de prizonieri se află deţinuţi în instituţii construite pentru maximum 40.000. Deşi aceste statistici sunt bine cunoscute în Italia, a arătat el, implicaţiile nu au fost tot atât de larg discutate. El a descris o vizită într-o celulă de închisoare construită pentru doi bărbaţi, în care stau de fapt şase. Practic nu există spaţiu între paturi, astfel că prizonierii îşi petrec zilele în întregime în paturile lor. În America Latină, Africa şi Asia, condiţiile din închisori sunt mult mai rele decât în Italia, a continuat Cardinalul. Acolo, a spus el, mulţimile de prizonieri sunt "pe jumătate dezbrăcate, pe jumătate înfometate". Unii oameni ar putea argumenta că deţinuţii, prin infracţiunile lor, au adus asupra lor aceste condiţii, a observat Cardinalul Martino. Prelatul italian nu a fost însă de acord. Chiar şi lăsând la o parte posibilitatea ca unii prizonieri să fi fost condamnaţi pe nedrept, el a făcut distincţie între "pedeapsa potrivit justiţiei" şi "pedeapsa care violează demnitatea şi drepturile omului". Atunci când legislatorii stabilesc termenele de detenţie ca pedeapsă pentru anumite infracţiuni, a arătat Cardinalul, ei speră că acea pedeapsă - pierderea libertăţii - va servi la reabilitarea infractorului. Totuşi, a argumentat el, când acea pierdere a libertăţii este însoţită de pierderea demnităţii, "conduce nu la reabilitare, ci la amplificarea cruzimii". Şi condiţiile inumane care cauzează acest efect negativ sunt prezente "aproape pretutindeni, în lume şi în Italia". Cardinalul a mai arătat că este greşit să spunem că condiţiile dure de închisoare ajută la asigurarea securităţii publice. Situaţia din închisori este "explozivă", şi prizonierii pot fi mai bine reabilitaţi dacă au anumite perspective pentru "ajutor şi speranţă" în închisoare şi mai apoi. El a citat cuvintele Papei Ioan Paul al II-lea: "Nu există pace fără dreptate; nu există dreptate fără iertare". Cardinalul Martino a chemat la "un gest de clemenţă" pentru prizonieri. El a refuzat să fie mai concret, spunând că legislatorii trebuie să aleagă măsurile potrivite. A sprijinit însă apelul lansat de Comunitatea Sant`Egidio, publicat la începutul lunii ianuarie, chemând la anumite măsuri de clemenţă. Preşedintele Consiliului Pontifical pentru Justiţie şi Pace a dezvăluit faptul că a vorbit cu Papa Benedict al XVI-lea despre condiţiile din închisori, şi că dicasterul său pregăteşte în prezent un document pe această temă. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1884, Ultimul acces: 2026-06-24 16:57:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1