Gânduri la despărţirea de pr. Mihai Diac[2006-01-10]La înmormântarea de ieri a preotului trimis de Dieceza de Iaşi pentru păstorirea românilor din Lleida, Spania, predica a fost ţinută de PS Anton Coşa, Episcop de Chişinău. Episcopul din Republica Moldova a vorbit la început despre moarte: "Mor şi preoţii, aşa cum moare orice om! Iar moartea vine atunci când nimeni nu se aşteaptă, pentru că experienţa morţii face parte din planul misterios de mântuire a lui Dumnezeu. Şi numai el ştie când va veni ceasul fiecăruia! [...] Moartea este actul suprem prin care oricine dintre noi încheie viaţa pământească pentru a se uni cu Creatorul. În fond moartea este necesară. Totuşi privită din punct de vedere uman ea este o experienţă dureroasă pentru că ne desparte de cei dragi, de cei cu care ne-am obişnuit şi de aceea provoacă tristeţe şi durere. Excelenţele voastre, dragi confraţi întru preoţie, iubiţi creştini, a murit şi acest tânăr şi inimos părinte Mihai! El care în scurta sa viaţă de slujire preoţească a adus în inimile atâtor oameni bucurie şi încurajare, iată că acum lasă în urma sa atâta durere".PS Coşa a continuat: "Părintele fost un căutător de Dumnezeu! A fost omul lui Dumnezeu! Orice creatură umană este menită să-l caute pe Creatorul său, să-l cunoască şi să-l iubească. Preotul are un raport cu totul special şi unic cu Dumnezeu, el fiind investit să administreze misterele sale şi să predice tuturor cuvântul Său mântuitor. Părintele Mihai rămâne preot al lui Cristos pentru vecie; moartea lui trupească nu-i va şterge pecetea preoţească imprimată în fiinţa sa prin impunerea mâinilor episcopului său şi prin ungerea cu uleiul sfânt. [...] Iubiţi fraţi, singura mângâiere pe care o putem aduce părintelui astăzi este aceea de a-l pomeni în rugăciunea noastră; el va rămâne cu noi în rugăciunea şi în speranţa noastră. Nu-i vor folosi nici lacrimile şi nici durerea noastră. În schimb se va bucura în Domnul pentru rugăciunile şi faptele dreptăţii noastre. Doamne, odihneşte în pace pe preotul tău Mihai! Amin." La funeraliile de ieri a fost citit mesajul Episcopului Francisco Xavier Ciuraneta Aymí de Lleida, din care cităm: "Îi aducem mulţumiri lui Dumnezeu Tatăl că ne-a dat ocazia de a-l cunoaşte şi de a colabora cu mult stimatul părinte Mihai. A fost chemat în casa Tatălui la o vârstă la care ar fi putut să dea multă slavă lui Dumnezeu, slujindu-l pe el şi pe fraţi. Fără îndoială că Mihai va continua să-şi exercite preoţia sa mijlocind pentru Bisericile noastre din Iaşi şi Lleida, pentru ca să prospere viaţa creştină, în special în sânul familiilor. Fie ca exemplul său de generoasă dăruire ministerului sacerdotal, cu nesecatele sale virtuţi umane, creştine şi sacerdotale, să ne stimuleze şi pe noi în urmarea fidelă şi totală a lui Cristos Domnul. Mihai a fost un dar autentic din partea lui Dumnezeu pentru diecezele noastre. Fără îndoială că această despărţire fizică de Mihai a provocat în noi un sentiment de profundă tristeţe. Cu toate acestea, ne consolează gândul că, în Mihai, am dobândit un mijlocitor în faţa lui Dumnezeu. Credem şi ne dorim ca moartea fratelui nostru Mihai să aducă multe roade spirituale şi să provoace vocaţii preoţeşti." Pr. Mihai Diac s-a născut la 25 septembrie 1972 la Valea Seacă, din părinţii Ioan şi Maria. A studiat în Seminarul din Iaşi între 1991 şi 1999. La 29 iunie 1999 a fost hirotonit preot la Iaşi. A activat în perioada 1 august 1999 - 1 august 2002 în Parohia Gura Humorului, apoi în Parohia "Sfântul Anton" din Iaşi (1 august 2002 - 1 august 2004). A făcut parte din consiliul prezbiteral (5 decembrie 2002 - 2004). La 1 mai 2004 a fost numit şi asistent spiritual pentru tinerii din AC, zona Iaşi. La 1 august 2004 a fost trimis în Spania pentru a se ocupa de românii din zona Lleida. La 18 august 2004 era la Lleida. O dată la două săptămâni se îngrijea şi de comunitatea de români din Tarragona şi Saragosa. În ultima perioadă a primit din partea episcopului de Lleida misiunea de vicar al unităţii pastorale "Sfântul Laurenţiu", "Sfântul Martin" şi "Sfântul Andrei", din oraşul Lleida. Duminică, 1 ianuarie 2006, se îndrepta spre Saragosa pentru a celebra sfânta Liturghie. Nu a mai ajuns. În drum spre întâlnirea cu românii, în urma unui accident, a fost chemat la Domnul. Împlinise 33 de ani de viaţă şi 6 ani de preoţie. Înainte de a fi adus la Valea Seacă, o Liturghie specială, prezidată de episcopul locului, a avut loc la Lleida în ziua de 3 ianuarie. Acolo s-au adunat toţi preoţii din dieceză alături de pr. Leonard Diac şi de părintele Yurij, ucrainean greco-catolic şi părintele Aurel, român ortodox. Informaţii mai multe se găsesc pe situl Diecezei de Iaşi, Ercis.ro. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 2041, Ultimul acces: 2026-06-23 05:34:23
|
Timp total: 0.03s...
[]:1