Botezând, Papa denunţă cultura morţii[2006-01-11]Papa Benedict al XVI-lea a administrat sacramentul botezului pentru prima oară în pontificatul său la 10 nou născuţi, îndemnând cu această ocazie la un "nu" culturii predominante a morţii. Astăzi, în ziua în care Biserica celebrează Botezul lui Isus, Papa Benedict a reluat practica predecesorului său de a boteza copii în sărbătoarea liturgică ce încheie perioada Crăciunului. Această practică a fost suspendată în ultimii doi ani ai pontificatului Papei Ioan Paul al II-lea, datorită stării sănătăţii sale. Sacramentul botezului a fost administrat astăzi în Capela Sixtină, în acelaşi loc unde Cardinalul Joseph Ratzinger a fost ales ca Episcop al Romei la 19 aprilie.Sfântul Părinte a adresat o predică spontană părinţilor, naşilor şi familiilor celor zece copii italieni, cinci băieţi şi cinci fetiţe. Unul a primit ca al doilea nume Karol, în poloneză, în memoria defunctului Pontif. "Prin botez, copilul este introdus în compania prietenilor care nu îl vor abandona niciodată în viaţă, nici în momentul morţii, această companie a prietenilor fiind familia lui Dumnezeu", a spus Papa. El a subliniat apoi: "Nimeni nu ştie ce se va întâmpla pe planeta noastră, în Europa noastră, în următorii 50, 60 sau 70 de ani, dar ceva este cert: că familia lui Dumnezeu va fi mereu prezentă şi că cei care aparţin acestei familii nu vor fi niciodată singuri, ci vor avea prietenia sigură a Celui care este viaţa." De aceea, botezul cere să spunem "da" lui Cristos şi vieţii, şi "nu" răului şi morţii. "Putem spune de asemenea că în vremurile noastre este necesar să spunem un `nu` culturii predominante a morţii, anti-culturii care se manifestă de exemplu prin plasa drogurilor. Fuga de realitate se face într-o fericire iluzorie şi falsă, ce se manifestă prin minciuni, înşelătorii, nedreptăţi, sfidându-i pe ceilalţi, sfidând solidaritatea, sfidând responsabilitatea faţă de săraci şi suferinzi." Cultura morţii, a continuat Sfântul Părinte, "se manifestă într-o sexualitate care devine pură satisfacere, fără responsabilitate, care face din om un lucru, să spunem aşa, fără să îl mai considere deci o persoană, cu o iubire personală, cu fidelitate, ci transformându-l într-un bun de consum. Acestei aparente promisiuni de fidelitate, acestui fast al unei vieţi aparente care în realitate nu este decât un instrument al morţii, acestei `anti-culturi`, noi îi spunem `nu` pentru a promova o cultură a vieţii." Pontiful a adăugat că "da"-ul spus culturii vieţii este pronunţat cu fidelitate în cele zece porunci, "care nu sunt interdicţii, ci o viziune a vieţii". El a explicat: "Sunt un `da` spus lui Dumnezeu care dă sens, în prima poruncă; un `da` spus familiei, în a patra poruncă; un `da` spus vieţii, în a cincia poruncă; un `da` iubirii responsabile, în a şasea poruncă; un `da` solidarităţii, responsabilităţii sociale şi dreptăţii, în a şaptea poruncă; un `da` adevărului. Aceasta este filozofia şi cultura vieţii care devine concretă, posibilă şi frumoasă în comuniunea cu Cristos." De aceea, "botezul este un dar de viaţă şi o provocare pentru a trăi o viaţă vie", spunând "nu" atacurilor morţii, care se prezintă în forme deghizate. În rugăciunea credincioşilor de la Liturghie, pe fondul plânsetelor nou născuţilor, s-au ridicat rugăciuni pentru familii şi pentru noii botezaţi, ca să fie "mărturisitori ai Evangheliei". Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1935, Ultimul acces: 2026-06-23 10:41:17
|
Timp total: 0.17s...
[]:1