Noi toţi suntem copiii lui Dumnezeu în Isus Cristos[2006-01-08]Papa inaintea rugaciunii Angelus Astăzi, de la fereastra apartamentului său, într-o dimineaţă rece dar însorită, Papa Benedict al XVI-lea s-a adresat miilor de pelerini veniţi în Piaţa San Pietro pentru rugăciunea Angelus, în ziua sărbătoririi Botezului Domnului. Redăm în continuare cuvintele Sfântului Părinte.Dragi fraţi şi surori! În această duminică, după solemnitatea Epifaniei, celebrăm sărbătoarea Botezului Domnului, care încheie timpul liturgic al Crăciunului. Astăzi l-am contemplat pe Isus care, la vârsta de 30 de ani, s-a lăsat botezat de Ioan în râul Iordan. A fost un botez al penitenţei, care s-a folosit de simbolul apei pentru a exprima purificarea inimii şi a vieţii. Ioan, numit "Botezătorul", adică cel care botează, a predicat acest botez Israelului pentru a pregăti iminenta venire a lui Mesia; Ioan le-a spus tuturor că după el va veni cineva mai mare, care nu va boteza cu apă ci cu Duhul Sfânt (cf Marcu 1,7-8). Când Isus a fost botezat în Iordan, Duhul Sfânt a coborât, s-a aşezat pe El sub chip de porumbel, iar Ioan Botezătorul a recunoscut că Isus era Cristos, "Mielul lui Dumnezeu", care a venit să ia păcatele lumii (cf Ioan 1,29). De aceea botezul în Iordan este de asemenea o "epifanie", o manifestare a identităţii mesianice a Domnului şi a operei sale răscumpărătoare, ce va culmina cu un alt "botez", acela al morţii şi învierii, prin care întreaga lume va fi purificată în focul divinei îndurări (cf Luca 12,49-50). În această sărbătoare, Papa Ioan Paul al II-lea obişnuia să administreze sacramentul botezului unor copii. Pentru prima oară, în această dimineaţă am avut şi eu bucuria de a boteza zece copii în Capela Sixtină. Mi-am repetat cu afecţiuni saluturile mele pentru aceşti copii mici, pentru familiile lor, precum şi pentru naşii şi naşele lor. Botezul copilului exprimă şi realizează misterul noii naşteri în Cristos: părinţii credincioşi îşi duc copiii la baptisteriu, care reprezintă "pântecele" Bisericii, din ale cărui ape binecuvântate sunt născuţi copiii lui Dumnezeu. Darul primit de nou născuţi trebuie să fie acceptat de aceştia, când vor deveni adulţi, în mod liber şi responsabil: acest proces de maturizare îi va conduce mai apoi la primirea sacramentului mirului, care de fapt va confirma botezul lor şi le va conferi "sigiliul" Duhului Sfânt. Dragi fraţi şi surori, fie ca solemnitatea de astăzi să fie o ocazie oportună pentru toţi creştinii să descopere bucuria şi frumuseţea botezului lor care, trăit cu credinţă, este o realitate mereu prezentă. El reînnoieşte constant în noi imaginea noului om, în sfinţenia gândurilor şi faptelor. Botezul, mai mult, îi uneşte pe creştinii de toate confesiunile. Ca botezaţi, noi suntem cu toţii copii ai lui Dumnezeu în Isus Cristos, Domnul şi Învăţătorul nostru. Fie ca Fecioara Maria să mijlocească pentru noi harul de a înţelege tot mai mult valoarea botezului nostru, pe care să îl mărturisim într-o manieră demnă în vieţile noastre. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1858, Ultimul acces: 2026-06-24 17:42:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1