În vizită la ieslea lucrătorilor din salubritate[2006-01-05]Papa la ieslea lucratorilor din salubritateÎn această după-amiază, Papa Benedict al XVI-lea a vizitat ieslea construită de lucrătorii din salubritate din Roma, la sediul lor de lângă Vatican, mulţumindu-le cu această ocazie pentru munca pe care o fac de curăţire a străzilor din jurul Pieţei San Pietro. Predecesorul său, Papa Ioan Paul al II-lea, a vizitat ieslea muncitorilor din salubritate în fiecare an între 1979 şi 2002, după care starea sănătăţii nu i-a mai permis să menţină obiceiul.Ieslea aceasta, a subliniat Sfântul Părinte în discursul său, "este cea mai faimoasă din Roma". Prima oară construită în 1972, ea conţine 95 de căsuţe, precum şi râuri, fântâni, apeducte, lumini, reproducând străzile romane, şi aproximativ 200 de figurine. Materialele folosite pentru construirea ieslei sunt din toată lumea, de la colonadele din Piaţa San Pietro şi de la Betleem, la sanctuarul italian de la San Giovanni Rotondo. "Contemplând aceste scene evanghelice", a continuat Papa, "ne simţim îndemnaţi să medităm asupra misterului central al mântuirii noastre: Dumnezeu devine om pentru noi, şi noi putem să îl primit în inimile noastre şi să experimentăm bucuria prezenţei Sale sfinţitoare. Nu este însă de ajuns să stăm şi să privim, ci trebuie să facem mai mult. Isus trebuie să devină centrul vieţilor noastre. Este important ca El să fie călăuzitorul nostru în itinerarul cotidian, şi scop final şi definitiv al pelerinajului nostru pământesc." După ce a urat lucrătorilor din salubritate şi familiilor lor un 2006 ferici, Papa Benedict al XVI-lea a încheiat spunând: "Domnul doreşte ca noi să fim atenţi, să nu ne lăsăm înşelaţi de falsa atracţie a valorilor efemere." Papa Benedict este al treilea Papă care vine la ieslea lucrătorilor din salubritate, din Porta Cavallegeri, după Papa Paul al VI-lea şi Papa Ioan Paul al II-lea. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1842, Ultimul acces: 2026-06-23 05:16:25
|
Timp total: 0.04s...
[]:1