Un spital din Elveţia practică sinuciderea asistată[2006-01-07]Spitalul Universitar din Lausanne a decis să permită sinucideri asistate începând cu data de 1 ianuarie acest an, iar acum alte spitale de marcă din Elveţia discută despre acceptarea acestei proceduri, a informat organizaţia "Medici pentru viaţă" într-un comunicat dat publicităţii acum două zile. Deşi legislaţia elveţiană nu permite medicilor să îşi ucidă pacienţii, practica eutanasiei a fost treptat extinsă de la grupuri private de medici la sistemul public de sănătate.Date fiind dezbaterile similare din Africa de Sud, "Medicii pentru viaţă" îndeamnă guvernul sud-african şi autorităţile din domeniul sănătăţii să apere valoarea vieţii şi să menţină eutanasia ilegală. Organizaţia cere tuturor instituţiilor medicale să pregătească personal care îmbunătăţească tratamentele paleative şi tratarea depresiilor. În Olanda eutanasia se practică din 1973. Iniţial legea olandeză cerea ca eutanasia să se limiteze la pacienţii pe moarte, ori foarte bolnavi. Dar cazuistica s-a modificat treptat, se spune în comunicatul de presă. Drept urmare, medicii olandezi pot acum să ucidă în mod legal orice persoană pe moarte, cu boală cronică, cu handicap sau cu depresie. Mai mult, studii repetate ale guvernului olandez arată că medicii ucid tot mai mulţi pacienţi la cererea rudelor. Astfel că şi copiii sunt eutanasiaţi: aproximativ 8% dintre decesele la copiii olandezi se datorează injecţiilor letale, informa în 1997 un raport al publicaţiei medicale britanice "The Lancet". Dintre medicii olandezi participanţi la un sondaj, 31% au declarat că au eutanasiat bebeluşi. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1927, Ultimul acces: 2026-06-24 17:42:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1