Trebuie să ne deschidem faţă de adevăr - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Trebuie să ne deschidem faţă de adevăr

[2006-01-07]
În prima zi a anului, fiind duminică, Papa Benedict al XVI-lea s-a întâlnit cu zeci de mii de pelerini din Piaţa San Pietro pentru rugăciunea Angelus. Acest moment a venit după Liturghia prezidată de Papa în solemnitatea Mariei, Maica lui Dumnezeu, în ziua în care în Biserica Catolică se celebrează Ziua Mondială a Păcii. Înainte de rugăciune, Sfântul Părinte a adresat pelerinilor următoarele cuvinte.

Iubiţi fraţi şi surori! În această primă zi a anului, Biserica o contemplă pe Maica cerească a lui Dumnezeu, care îl ţine în braţele ei pe Pruncul Isus, izvorul tuturor binecuvântărilor. "Slăvită fii Marie, care ai dat naştere Regelui care domneşte cerul şi pământul în vecii vecilor."

Vestirea îngerilor din Betleem îşi găseşte ecoul în inima maternă a Mariei, umplând-o de uimire: "Mărire în înaltul cerurilor lui Dumnezeu, şi pe pământ pace oamenilor pe care El îi iubeşte!" (Luca 2,14). Şi Evanghelia adaugă că Maria "păstra toate aceste cuvinte, meditându-le în inima ei" (Luca 2,19). Asemenea ei, şi Biserica păstrează şi meditează asupra Cuvântului lui Dumnezeu, aplicându-l în diferitele şi schimbătoarele situaţii pe care le întâlneşte pe drumul ei.

Contemplându-l pe Cristos, care a venit pe pământ ca să ne da pacea, celebrăm odată cu noul an Ziua Mondială a Păcii, celebrare care a început din decizia Papei Paul al VI-lea în urmă cu treizeci şi opt de ani. În primul meu mesaj cu această ocazie, am dorit să reiau în acest an o temă constantă din magisteriul veneraţilor mei predecesori, începând cu memorabila Enciclică a Fericitului Papă Ioan al XXIII-lea, "Pacem in Terris": tema adevărului ca fundament al păcii autentice. "Pacea este în adevăr" e motoul pe care îl propun pentru reflecţie fiecărei persoane de bunăvoinţă.

Atunci când omul se lasă iluminat de splendoarea adevărului, devine în lăuntrul său un curajos arhitect al păcii. Timpul liturgic pe care îl trăim ne oferă o mare lecţie: pentru a primi darul păcii trebuie să ne deschidem faţă de adevărul care a fost revelat în persoana lui Isus, care ne-a învăţat "conţinutul" şi în acelaşi timp "metoda" păcii, adică iubirea. Dumnezeu, de fapt, care este perfect şi care subzistă în iubire, s-a dezvăluit pe sine în Isus, asumând condiţia noastră umană. Astfel ne-a arătat şi nouă calea păcii: dialogul, iertarea, solidaritatea. Aceasta este singura cale care conduce la pacea autentică.

Să ne întoarcem privirea spre Preasfânta Fecioară Maria, care astăzi binecuvântează întreaga lume arătându-l pe Fiul ei divin, "Prinţul Păcii" (Isaia 9,5). Cu încredere, să invocăm puternica ei mijlocire pentru ca familia umană, deschizându-se faţă de mesajul evanghelic, să petreacă anul care începe astăzi în fraternitate şi pace. Cu aceste sentimente vă adresez vouă tuturor celor care sunteţi prezenţi aici, şi tuturor celor care sunt uniţi cu noi prin radio şi televiziune, cele mai cordiale urări de pace şi binecuvântare."

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 1836, Ultimul acces: 2026-06-24 15:20:44