PS Virgil Bercea, "omul anului" la Oradea[2006-01-05]La sfârşitul anului 2005,Primăria Municipiului Oradea a decernat premiile de excelenţe unor personalităţi orădene, care pe parcursul anului 2005 au excelat în domenii diferite. Gala din 15 decembrie a ajuns anul trecut la a treia ediţie, din 41 de candidaţi 14 primind premiile de excelenţă.La categoria "ambasadorul anului" a fost nominalizat şi PS dr. Virgil Bercea, Episcop de Oradea. Juriul a decis ca acest titlu să-i revină ca urmare a modului în care Episcopul greco-catolic a reprezentat Oradea în cadrul numeroaselor vizite efectuate în străinătate. La finalul ceremoniei, dintre cei 14 câştigători ai diferitelor categorii de excelenţă, a fost ales "omul anului". Juriile reunite au ales prin vot ca omul al anului 2005 tot pe PS Virgil Bercea. La "ambasadorul anului" mai fuseseră nominalizaţi dr. Gh. Bumbu şi prof. Ioan Horga. "Această alegere este o mare bucurie pentru Episcopia de Oradea şi pentru întreaga Biserică şi pune în evidenţă prestigiul de care se bucură în Oradea PS Virgil", a declarat pentru Catholica.ro Florin Jula, purtătorul de cuvânt al Eparhiei de Oradea. Premiile au fost înmânate de către primarul Oradiei, Petru Filip. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1978, Ultimul acces: 2026-06-23 05:16:25
|
Timp total: 0.08s...
[]:1