Tăierea împrejur cea după trup a Domnului este o prefigurare a botezului creştin, a spus PS Varlaam Ploieşteanul[2026-01-01]de Mihail PătrăşcanuPreasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop vicar patriarhal, a explicat, în predica rostită la Catedrala Patriarhală în prima zi a anului 2026, semnificaţia duhovnicească a sărbătorii Tăierii împrejur cea după trup a Domnului, arătând că acest moment din viaţa Mântuitorului prefigurează Taina Botezului creştin. Episcopul vicar patriarhal a explicat că acest eveniment, împlinit la opt zile după Naşterea Mântuitorului, arată ascultarea lui Hristos faţă de Legea Veche şi are un profund caracter profetic. „Hristos a îngăduit să I se facă această tăiere împrejur ca prefigurare a tăierii împrejur a inimii celor care vor deveni ucenicii Lui”, a subliniat ierarhul. Preasfinţia Sa a arătat că, prin acest act, Domnul nu desfiinţează Legea, ci o împlineşte şi o desăvârşeşte, chemându-i pe oameni la o transformare lăuntrică, nu doar exterioară. În acest sens, Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul a amintit că, odată cu tăierea împrejur, Pruncului Iisus I-a fost pus numele descoperit de îngeri, nume care înseamnă „Dumnezeu mântuieşte”, evidenţiind importanţa numelui primit de fiecare creştin şi a modelului de viaţă oferit de sfinţii al căror nume îl purtăm. Un mare teolog Episcopul vicar patriarhal a evidenţiat şi rolul Sfântului Vasile cel Mare în formarea dogmei Bisericii, prăznuit tot în aceeaşi zi. Preasfinţia Sa l-a prezentat pe sfânt ca pe un mare teolog, păstor şi organizator al vieţii bisericeşti. „El aduce multe contribuţii din cultura profană, fiind o pildă, un model pentru folosirea, pe lângă revelaţia dumnezeiască şi a produselor înţelepciunii omeneşti”, a subliniat Preasfinţia Sa. Ierarhul a amintit contribuţia decisivă a Sfântului Vasile la dezvoltarea lucrării filantropice a Bisericii prin grija faţă de săraci, bolnavi şi marginalizaţi. De asemenea, a fost evocată Liturghia Sfântului Vasile cel Mare ca expresie a profunzimii teologice şi a jertfelniciei sale. Primii martori Preasfinţia Sa a tâlcuit Evanghelia zilei, care îi prezintă pe păstorii din Betleem ca primii martori ai Naşterii Domnului. După ce L-au văzut pe Pruncul Iisus, aceştia nu au păstrat bucuria doar pentru ei, ci „s-au întors la staulele lor, mulţumind şi binecuvântând pe Dumnezeu pentru toate cele ce auziseră şi văzuseră”. De aceea, Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul i-a îndemnat pe credincioşi ca prima zi a anului să fie marcată de rugăciune şi mulţumire. „Aceşti oameni simpli de la turmele de oi devin dascăli ai noştri, arătându-ne că şi noi trebuie să fim mulţumitori, recunoscători şi închinători lui Dumnezeu pentru toate darurile pe care le primim în viaţa noastră în fiecare zi”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 283, Ultimul acces: 2026-06-23 22:30:21
|
Timp total: 0.17s...
[]:1