Să-I mulţumim lui Dumnezeu mai mult, i-a îndemnat PS Timotei pe românii din Spania şi Portugalia[2026-01-01]de Mihail Pătrăşcanu„Să încercăm să-I mulţumim lui Dumnezeu mai mult şi să trăim mai aproape de El”, i-a îndemnat pe românii din diaspora Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul Spaniei şi Portugaliei, în noaptea dintre ani. Preasfinţia Sa a explicat rânduiala liturgică a Bisericii la cumpăna dintre ani şi sensul duhovnicesc al acestui moment: „Aşa cum este rânduiala, la cumpăna dintre ani se săvârşeşte Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, pentru a încheia anul care trece şi a începe noul an împreună cu Hristos”. Vorbind despre fragilitatea omului fără sprijinul lui Dumnezeu, ierarhul a arătat că adevărata cădere începe atunci când omul se îndepărtează de viaţa duhovnicească: „Cădem atunci când uităm de Dumnezeu, iar ridicarea noastră vine prin credinţă, smerenie şi rugăciune”. De asemenea, Episcopul Timotei a atras atenţia asupra nevoii de a cultiva mulţumirea, nu doar cererea, în relaţia cu Dumnezeu: „De multe ori cerem lui Dumnezeu lucruri materiale, uitând să-I mulţumim pentru viaţă, pentru familie, pentru sănătate şi chiar pentru încercări, prin care ne aducem aminte de neputinţa noastră şi de ajutorul Său”. Îndemn la recunoştiinţă Episcopul Spaniei şi Portugaliei a subliniat că rugăciunea de la începutul noului an este atât un act de mulţumire, cât şi o încredinţare a vieţii în mâinile lui Dumnezeu, îndemnând la recunoştinţă pentru toate cele trăite în anul care s-a încheiat. „Îi mulţumim Mântuitorului pentru toate cele bune şi cele mai grele din anul care a trecut şi Îl rugăm să ne întărească în anul ce vine, dăruindu-ne putere şi înţelepciune pentru a depăşi ispitele şi încercările vieţii”. Slujba Acatistului Mântuitorului Hristos a fost săvârşită în noaptea dintre ani la Catedrala Episcopală „Întrarea Maicii Domnului în Biserică” din Madrid, începând cu ora locală 23.00. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 449, Ultimul acces: 2026-06-23 22:40:08
|
Timp total: 0.03s...
[]:1