Să-I mulţumim lui Dumnezeu mai mult, i-a îndemnat PS Timotei pe românii din Spania şi Portugalia - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Să-I mulţumim lui Dumnezeu mai mult, i-a îndemnat PS Timotei pe românii din Spania şi Portugalia

[2026-01-01]
de Mihail Pătrăşcanu

„Să încercăm să-I mulţumim lui Dumnezeu mai mult şi să trăim mai aproape de El”, i-a îndemnat pe românii din diaspora Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul Spaniei şi Portugaliei, în noaptea dintre ani.
Preasfinţia Sa a explicat rânduiala liturgică a Bisericii la cumpăna dintre ani şi sensul duhovnicesc al acestui moment: „Aşa cum este rânduiala, la cumpăna dintre ani se săvârşeşte Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, pentru a încheia anul care trece şi a începe noul an împreună cu Hristos”.
Vorbind despre fragilitatea omului fără sprijinul lui Dumnezeu, ierarhul a arătat că adevărata cădere începe atunci când omul se îndepărtează de viaţa duhovnicească: „Cădem atunci când uităm de Dumnezeu, iar ridicarea noastră vine prin credinţă, smerenie şi rugăciune”.
De asemenea, Episcopul Timotei a atras atenţia asupra nevoii de a cultiva mulţumirea, nu doar cererea, în relaţia cu Dumnezeu: „De multe ori cerem lui Dumnezeu lucruri materiale, uitând să-I mulţumim pentru viaţă, pentru familie, pentru sănătate şi chiar pentru încercări, prin care ne aducem aminte de neputinţa noastră şi de ajutorul Său”.
Îndemn la recunoştiinţă
Episcopul Spaniei şi Portugaliei a subliniat că rugăciunea de la începutul noului an este atât un act de mulţumire, cât şi o încredinţare a vieţii în mâinile lui Dumnezeu, îndemnând la recunoştinţă pentru toate cele trăite în anul care s-a încheiat.
„Îi mulţumim Mântuitorului pentru toate cele bune şi cele mai grele din anul care a trecut şi Îl rugăm să ne întărească în anul ce vine, dăruindu-ne putere şi înţelepciune pentru a depăşi ispitele şi încercările vieţii”.
Slujba Acatistului Mântuitorului Hristos a fost săvârşită în noaptea dintre ani la Catedrala Episcopală „Întrarea Maicii Domnului în Biserică” din Madrid, începând cu ora locală 23.00.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 449, Ultimul acces: 2026-06-23 22:40:08