Omagiu adus Cardinalului Iuliu Hossu la Beiuş[2025-01-31]foto: EGCO.roJoi, 30 ianuarie, protopopiatul greco-catolic Beiuş l-a omagiat pe Cardinalul Iuliu Hossu. Anul 2025, prin Legea 290 / 2023 votată de Parlamentul României la iniţiativa deputaţilor Ovidiu Ganţ şi Silviu Vexler, este declarat ca an omagial „Cardinal Iuliu Hossu”. La iniţiativa protopopiatului de Beiuş şi în parteneriat cu Primăria Municipiului Beiuş, s-a omagiat şi la Beiuş această distinsă personalitate civică, dar mai ales ecleziastică prin episcopatul său încununat cu martiriul. Pr. Zorel Zima, protopop de Beiuş, a deschis momentul festiv cu un salut adresat tuturor celor prezenţi în Casa de Cultură „Ioan Ciordaş”. Cei prezenţi au avut oportunitatea unei incursiuni virtuale în viaţa Cardinalului Episcop Hossu, prin prezentarea unui material power-point care cuprindea poze şi informaţii despre familia, formarea, vocaţia, dedicarea şi martiriul Cardinalului. Prin această prezentare s-a făcut cunoscută personalitatea sfântă a celui omagiat, urmând apoi vizionarea filmului „Cardinalul”, regizat de apreciatul regizor Nicolae Mărgineanu. Pentru unii din cei prezenţi, a fost o a doua vizionare, filmul fiind lansat aici şi în 2020, atunci chiar în prezenţa distinsului regizor, dar respectul şi admiraţia faţă de martir a provocat revenirea în faţa marelui ecran. La acest eveniment omagial, alături de beiuşeni şi cetăţeni din alte localităţi, din alte parohii ale protopopiatului, a fost prezent şi primarul Beiuşului, Gabriel Popa. Domnia sa a salutat „cinefilii creştini” şi şi-a prezentat respectul faţă de aceşti Episcopi în jurul Cardinalului Hossu pe care i-a numit adevăraţi eroi cărora le putem fi recunoscători şi a căror atitudine de fraternitate şi dedicare trebuie să o imităm azi în societatea noastră. A încheiat mulţumind protopopului pentru organizarea acestei omagieri, dar şi pentru întreaga implicare pastorală şi socială în viaţa urbei. Emoţia i-a cuprins pe toţi cei din sală, regizorul extrapolând personajul, am zice, „colectiv” al fotografului. Acest personaj transmitea în film admiraţia şi profunda apreciere a caracterului Fericitului Episcop martir Iuliu Hossu; prin „fotograf” toţi au rămas în tăcere privind, la fel de admirativ şi recunoscători, spre „Cardinalul”. A rămas provocarea: „Lupta mea s-a sfârşit, a voastră continuă”! (Pr. Zorel Zima pentru EGCO.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 210, Ultimul acces: 2026-06-20 21:15:34
|
Timp total: 0.05s...
[]:1