Trei sute de icoane ale sfinţilor canonizaţi în 2024 au fost sfinţite la hramul unei parohii din Bacău[2025-01-31]de Alexandru BobocTrei sute de icoane cu reprezentarea celor 16 sfinţi canonizaţi în anul 2024 au fost sfinţite miercuri în Biserica „Sfinţii Trei Ierarhi” din Bacău. La Vecernia de hram au participat Arhiepiscopul Ioachim al Romanului şi Bacăului şi Episcopul Ioan Casian al Canadei. Sfinţirea numărului mare de icoane cu sfinţii canonizaţi anul trecut face parte din activităţile parohiei dedicate Anului comemorativ al duhovnicilor şi mărturisitorilor ortodocşi români din secolul al XX-lea. La acest eveniment au participat şi 50 de copii ai Grupului parohial de cateheză, elevi ai Şcolii Gimnaziale „Mihai Drăgan” din Bacău, împreună cu profesorii lor, care au primit gratuit icoane. Copiii au prezentat colaje de imagini cu marii duhovnici ai neamului nostru, lucrate de ei în cadrul Concursului Naţional Catehetic 2025 „Mărturisirea jertfelnică a dreptei credinţe – moştenirea unui secol de patriarhat pentru copii şi tineri”. „Fiecare credincios a dorit să aibă aceste chipuri de sfinţi în mâini, luându-le acasă să le descopere viaţa şi să îi cinstească. Să îi rugăm să ne binecuvânteze ţara şi Biserica noastră”, a spus Preotul Paroh Aurel Cîrlan. La finalul slujbei, a avut loc un concert de cântece patriotice susţinut de Corul „Diaconia”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 214, Ultimul acces: 2026-06-24 17:01:08
|
Timp total: 0.03s...
[]:1