Hram la Capela Spitalului de Chirurgie Plastică, Reparatorie şi Arsuri din Capitală: O slujbă a mulţumirii[2025-01-31]de Ştefana Totorcea„Sfânta Liturghie este o slujbă a mulţumirii”, a spus Părintele Alin Nica, coordonatorul preoţilor de caritate din Arhiepiscopia Bucureştilor, vineri, la hramul Capelei Spitalului Clinic de Urgenţă Chirurgie Plastică, Reparatorie şi Arsuri din Capitală. Faptul că atât pacienţi, cât şi angajaţi ai spitalului au participat la slujba de hram arată că „întreaga comunitate Îi mulţumeşte lui Dumnezeu pentru darurile şi ajutorul pe care le primesc în fiecare zi”, a mai spus clericul. Părintele Alin Nica a mai subliniat în cuvântul de învăţătură că Sfinţii Mc. doctori fără de arginţi Chir şi Ioan, ocrotitorii capelei spitalului, sunt modele de iubire jertfelnică faţă de Dumnezeu şi faţă de aproapele, pentru că făceau bine fără să aştepte o răsplată imediată, ci din dragoste curată faţă de cei aflaţi în suferinţă. Rugăciunea în spital În aceeaşi ordine de idei, coordonatorul preoţilor de caritate din eparhie a mai subliniat frumuseţea împreună-lucrării între preotul de caritate şi personalul medical, spre folosul aproapelui. „Rugăciunea în spital se încadrează într-un firesc al lucrurilor”, a mai spus Părintele Alin Nica. „Preotul, prin rugăciunile pe care le înalţă în faţa Sfântului Altar, se arată ca un mijlocitor între Dumnezeu şi oameni şi adună rugăciunile comunităţii, pentru a aduce linişte, pace şi har în comunitatea spitalului.” Părintele Alin Nica, preot de caritate la Spitalul Clinic „Dr. Ion Cantacuzino” din Bucureşti, a slujit împreună cu alţi preoţi de caritate din Capitală: cu Părintele Horia Prioteasa de la Institutul Clinic Fundeni, cu Părintele Mircea Florin de la Spitalul Clinic de Nefrologie „Dr. Carol Davila”, şi cu Părintele Gheorghe-Camil Pavel de la Spitalul Clinic de Urgenţă Chirurgie Plastică, Reparatorie şi Arsuri. Mici comunităţi de rugăciune La Sfânta Liturghie a participat Lidia Constantinescu, managerul unităţii medicale, şi membri ai personalului medical, iar în strană a cântat un medic de la Spitalul Clinic „Dr. Victor Babeş”. „Noi, cei care slujim în spitale, vedem cel mai bine cât de efemeră este viaţa omului. De aceea, ne bucurăm mult când vedem că se creează treptat câte o comunitate în jurul capelei de spital şi că oamenii apreciază slujirea noastră şi se bucură”, a declarant după slujbă Părintele Alin Nica, pentru Basilica.ro. Spitalul de Chirurgie Plastica Reparatorie si Arsuri (SCUCPRA) din Bucuresti a fost fondat în 1958 de dr. Agrippa Ionescu, cel care a pus bazele chirurgiei plastice în România şi cel care a condus această disciplină timp de câteva decenii. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 216, Ultimul acces: 2026-06-21 09:19:07
|
Timp total: 0.05s...
[]:1