Fresce originale de la Mănăstirea Sfinţii Trei Ierarhi sunt expuse la Muzeul Mitropolitan din Iaşi[2025-01-31]de Alexandru BobocFresce originale de la Mănăstirea „Sfinţii Trei Ierarhi” sunt expuse, începând de joi, la Muzeul Mitropolitan din Iaşi. Icoanele au fost extrase din biserică în perioada restaurărilor efectuate între 1882 şi 1904, sub coordonarea arhitectului francez André Lecomte du Noüy. Trei dintre frescele desprinse atunci se află în prezent la Muzeul Naţional de Artă al României, fiind incluse în categoria Tezaur. „Trebuie menţionat faptul că frescele au fost realizate de o echipă de zugravi moscoviţi, trimişi de ţarul Mihail Feodorovici la cererea voievodului Vasile Lupu, pentru a picta Biserica Sfinţii Trei Ierarhi din Iaşi, parte a renumitei sale ctitorii”, a explicat muzeograful Mihai Olteanu. „Despre pictura bisericii ne oferă o descriere atât Paul de Alep, în urma vizitei sale la Iaşi, la începutul anului 1653, cât şi cunoscutul istoric, geograf şi scriitor turc Evlia Celebi, care a vizitat oraşul în 1659. Frumoasa şi originala pictură de la Trei Ierarhi nu s-a păstrat în întregime, rămânând astăzi doar aproximativ 20 de fragmente”. „Majoritatea frescelor conservate reprezintă capete de îngeri sau de sfinţi, încadrate de aureole decorative cu motive vegetale, realizate într-un uşor relief — motive regăsite şi în broderii, sculpturi în lemn, miniaturi sau icoane, caracteristice epocii lui Vasile Lupu”, a precizat muzeograful. Expoziţia, intitulată „Mărturii de artă medievală ieşeană – frescele Mănăstirii Sfinţii Trei Ierarhi”, va putea fi vizitată pe tot parcursul anului, de marţi până sâmbătă, între orele 10:00 şi 17:00. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 200, Ultimul acces: 2026-06-24 13:17:37
|
Timp total: 0.06s...
[]:1