Actul de proclamare a Anului omagial şi comemorativ 2025 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Actul de proclamare a Anului omagial şi comemorativ 2025

[2025-01-01]
de Alexandru Boboc

Anul 2025 a fost proclamat miercuri drept „Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române” şi „Anul comemorativ al duhovnicilor şi mărturisitorilor ortodocşi români din secolul al XX-lea”.
Evenimentul solemn a avut loc la Catedrala Patriarhală la finalul slujbei de Te Deum, oficiată de Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul cu ocazia noului an civil, în prezenţa Patriarhului României.
Actul sinodal de proclamare a fost citit de Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieşteanul, Secretarul Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.
Actul integral:
Proclamarea anului 2025 în Patriarhia Română ca „Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române” şi „Anul comemorativ al duhovnicilor şi mărturisitorilor ortodocşi români din secolul al XX-lea”
(Catedrala Patriarhală, miercuri, 1 ianuarie 2025)
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în şedinţa sa de lucru din 29 februarie 2024, a examinat referatul Cancelariei Sfântului Sinod privind declararea anului 2025, în Patriarhia Română, ca „Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române” şi „Anul comemorativ al duhovnicilor şi mărturisitorilor ortodocşi români din secolul al XX-lea”.
Propunerea Cancelariei Sfântului Sinod pentru cele două teme, omagială şi comemorativă, este argumentată în special prin faptul că, în anul 2025, Biserica Ortodoxă Română va aniversa 140 de ani de la recunoaşterea autocefaliei sale (25 aprilie 1885) şi 100 de ani de la ridicarea sa la rangul de Patriarhie (4 februarie 1925).
Aceste două aniversări, cu semnificaţii deosebit de importante pentru spiritualitatea şi demnitatea noastră naţională, creează prilejul, dar şi datoria de a omagia cu recunoştinţă memoria tuturor acelora care s-au ostenit pentru recunoaşterea oficială a Autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române şi dobândirea rangului ei de Patriarhie.
Totodată, trebuie amintit faptul că prin hotărârea nr. 78/2021, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a stabilit ca, în anul 2025, în cadrul manifestărilor dedicate aniversării a 140 de ani de autocefalie şi a centenarului Patriarhiei Române, să aibă loc proclamarea solemnă a canonizării unor mărturisitori şi mari duhovnici misionari români propuşi spre canonizare de către Sinoadele mitropolitane.
Canonizarea unor mărturisitori şi mari duhovnici ortodocşi români din secolul al XX-lea, potrivit propunerilor formulate de către Sinoadele mitropolitane, constituie mărturia vieţii şi lucrării bisericeşti din ultimul veac, pe pământ românesc.
Potrivit programului cadru (liturgic, cultural şi mediatic),
I. În primul semestru al anului 2025 va fi tratată tema: „Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române”, care va fi prezentată astfel:
1. Aniversarea a 140 de ani de la recunoaşterea autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române;
2. Aniversarea a 100 de ani de la ridicarea Bisericii Ortodoxe Române la rangul de Patriarhie.
II. În al doilea semestru al anului 2025 va fi tratată tema: „Anul comemorativ al duhovnicilor şi mărturisitorilor ortodocşi români din secolul al XX-lea”, care va fi prezentată astfel:
1. Rolul şi lucrarea duhovnicului în viaţa Bisericii.
2. Chipuri de preoţi duhovnici de vocaţie şi mărturisitori în secolul XX.
3. Monahi şi monahii cu vieţuire filocalică şi mărturisitori ai credinţei în veacul al XX-lea.
4. Paternitate şi filiaţie în relaţia dintre duhovnic şi ucenic pentru transmiterea unei moşteniri spirituale peste generaţii;
5. Pastoraţia specifică marilor duhovnici ai secolului al XX-lea între realităţi ecleziale şi constrângeri sociale;
6. Contribuţia marilor duhovnici de dinamizare a vieţii creştine şi de implementare a principiilor evanghelice în societatea românească;
7. Importanţa recunoaşterii şi preţuirii chipurilor de sfinţenie ale marilor duhovnici din Biserica Ortodoxă Română.
În urma discuţiilor în plen, la propunerea Comisiei pastorale, monahale şi sociale, Sfântul Sinod a hotărât:
1. aprobă declararea anului 2025, în Patriarhia Română, ca „Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române” şi „Anul comemorativ al duhovnicilor şi mărturisitorilor ortodocşi români din secolul al XX-lea”;
2. aprobă programul-cadru (teologic-educaţional, cultural şi mediatic) intitulat „2025 – Anul omagial al Centenarului Patriarhiei Române şi Anul comemorativ al duhovnicilor şi mărturisitorilor ortodocşi români din secolul al XX-lea”.
Preşedintele Sfântului Sinod
† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 751, Ultimul acces: 2026-06-23 21:16:29