În ziua de Anul Nou, celebrare arhierească la mănăstirea „Sfânta Macrina” din Cluj[2025-01-01]foto: EparhiaClujGherla.roMiercuri, 1 ianuarie 2025 – de Anul Nou, în sărbătoarea Tăierii împrejur a Domnului nostru Isus Cristos şi a Sfântului Vasile cel Mare, Preasfinţia Sa Claudiu, Episcopul de Cluj-Gherla a celebrat Sfânta Liturghie la mănăstirea „Sfânta Macrina” din Cluj-Napoca, unde a fost primit de pr. capelan Ioan Pop şi de Maica Andreea Axenie, Superioara provincială, împreună cu surorile baziliene din România. Au concelebrat Sfânta Liturghie, împreună cu Ierarhul, pr. Vasile Tofană SJ, Vicar general, pr. Mircea Marţian, protopop de Cluj I, pr. Ioan Pop, capelanul mănăstirii şi doi preoţi din Eparhia de Cluj-Gherla veniţi de departe: pr. Alin Cîndea, preot misionar la Paris, şi pr. Marius Cîmpean, misionar la Bucureşti. În prima zi din noul an, rânduiala Bisericii prevede celebrarea Liturghiei Sfântului Vasile cel Mare. Răspunsurile liturgice şi frumoase colinde la momentul Sf. Împărtăşanii le-au oferit surorile Ordinului Sfântului Vasile cel Mare. Această sărbătoare a fost ocazia ca Preasfinţia Sa Claudiu să adreseze tuturor credincioşilor Eparhiei, preoţilor, persoanelor consacrate, primul său cuvânt de învăţătură din 2025. A spus: „Suntem într-un moment mare, în care ştim că se îmbină multe sărbători: suntem la început de an, e un an cu totul special, fiindcă este un an dedicat Cardinalului Iuliu Hossu. Este pentru prima dată când îl celebrăm pe Cardinalul Iuliu Hossu, nu doar în Biserica noastră, ci e o celebrare la nivel naţional, este un An naţional Cardinal Iuliu Hossu.” A enumerat şi celelalte semnificaţii ale acestei zile: sărbătoarea Marelui Vasile şi cea a Tăierii împrejur a Domnului – iar toate aceste motive fac din această zi, a arătat Ierarhul, „o sărbătoare a fiecăruia dintre noi”. A continuat: „Şi felul în care Biserica a dispus toate aceste sărbători la început de an, ne invită să vedem în ce fel viaţa noastră, anul care a trecut, anul care începe, se încadrează în planul lui Dumnezeu.” A amintit de acea privire retrospectivă pe care fiecare o face la cumpăna dintre ani – cu toate „lucrurile frumoase, cele triste care au trecut”, pe care, Preasfinţia Sa Claudiu a invitat credincioşii să le pună în mâna lui Dumnezeu, pentru că „nimic nu se întâmplă fără voinţa lui Dumnezeu sau fără permisiunea Lui. Şi atunci, înţelegem că tot ce se întâmplă în viaţa noastră are legătură cu planul Lui. Un an nou începe şi atunci când un an începe avem multă speranţă şi ne aşteptăm să fie un an mai bun. Şi facem bine. În Biserica Catolică, acest an care începe este dedicat tocmai speranţei, este un an jubiliar declarat de către Papa Francisc, şi, speranţa este pusă sub acest titlu: speranţa nu dezamăgeşte niciodată.” A pus întrebarea: „Oare cum nu dezamăgeşte niciodată speranţa, atunci când noi ne simţim dezamăgiţi?” Şi a invitat la aprofundarea acestei interogaţii: „Noi ne facem planuri, facem Domnului cereri, îi adresăm rugăciuni şi câteodată lucrurile nu merg aşa cum noi am cerut, nu merg aşa cum planurile noastre s-au pus în faţa Domnului.” Şi, a oferit răspunsul: „Suntem chemaţi să redescoperim speranţa, nu în formă umană. Nu în sensul «sper să…», ci în felul în care Dumnezeu o lasă, o speranţă matură, care se construieşte zi de zi şi care ne învaţă de-a lungul timpului că, indiferent de ceea ce se întâmplă în viaţa noastră, Dumnezeu nu ne abandonează niciodată.” S-a oprit la viaţa Familiei Sfinte, o viaţă sub semnul speranţei şi a oferit modelul de speranţă – model prin excelenţă – al Preasfintei Fecioare Maria. Din viaţa Sfintei Familii aşa cum e relatată în Evanghelii, din exemplul Maicii Sfinte, care „păstra toate în inima sa” (Lc 2,57) – se poate observa, înţelege, că Dumnezeu nu ne părăseşte iar speranţa creştină este „o speranţă care se construieşte în timp”. Cu această meditaţie încurajatoare, perspectivă asupra vieţii umane în lumina credinţei, Preasfinţia Sa Claudiu a anunţat că a transmis, la nivelul Eparhiei de Cluj-Gherla, o scrisoare pastorală pentru începutul Anului „Cardinal Iuliu Hossu” la nivel naţional – şi a dat citire acestei scrisori, publicată în noaptea de Anul Nou şi pe mijloacele de comunicare online (v. aici). La încheierea Sfintei Jertfe Liturgice, Preasfinţia Sa Claudiu a mulţumit Maicii Andreea, surorilor, preoţilor prezenţi şi credincioşilor care au ales să fie – ca o adevărată familie a Bisericii – în această zi „împreună, în casa surorilor baziliene”. A mulţumit în mod special surorilor pentru „toate rugăciunile pe care le ridică la Domnul pentru toţi credincioşii”. Ierarhul a adresat tuturor o urare de început de an: „Acest an să fie un nou început pentru viaţa noastră în primul rând, să fie un nou început împreună cu Domnul, sub ocrotirea Maicii Sfinte, ocrotiţi de Sfântul Iosif, ocrotitorul şi patronul acestei Episcopii şi mângâiaţi, păziţi de privirea blândă a Fericitului cardinal Iuliu Hossu! Să ne rugăm să fie cu adevărat un an plin de har pentru noi, pentru familiile noastre, pentru ţara noastră şi pentru lumea în care trăim!” Şi pr. capelan Ioan Pop, în calitate de gazdă a rostit un cuvânt de gratitudine, mulţumind Preasfinţiei Sale Claudiu pentru comuniune „în numele cuvioaselor surori, a Maicii Andreea, a credincioşilor dragi care ne însoţesc aici, în comunitatea de la mănăstirea Sfânta Macrina. Şi, aşa cum, aseară, la Liturghia de la cumpăna dintre ani ne-am propus să fim mai atenţi în ceea ce priveşte relaţia noastră cu Dumnezeu şi a noastră unul cu celălalt, şi, să încercăm să oferim binecuvântare – aşa cum se obişnuieşte în familie, ca părinţii să binecuvânteze copiii”, a adresat Preasfinţiei Sale urarea: „Şi noi, în comunitate, dorim să vă oferim binecuvântarea noastră, dar mai cu seamă dorim ca Bunul Dumnezeu să vă ofere binecuvântarea Sa şi acele haruri de care aveţi nevoie să ne fiţi Păstor bun, aşa cum o faceţi de fiecare dată”. A adăugat: „Mulţumim lui Dumnezeu pentru fiecare clipă a vieţii, dar mai cu seamă pentru această primă zi a anului în care de fiecare dată ne regăsim cu bucurie”. La final, corul surorilor baziliene a intonat un plin de speranţă „La mulţi ani!”, împreună cu toţi cei de faţă. În momentul de comuniune ce a urmat celebrării Sfintei Jertfe Liturgice au fost adresate urări, cu bucurie, la celebrarea zilei onomastice, pr. Vasile Tofană, Vicarul general al Eparhiei de Cluj-Gherla. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 724, Ultimul acces: 2026-06-23 22:36:53
|
Timp total: 0.03s...
[]:1