Părintele Raţiu Vasile a fost înmormântat[2023-01-02]„Părintele Vasile Raţiu a trăit cu speranţa vieţii veşnice. A trăit cu dorinţa de a fi aproape de Dumnezeu, de a-l cunoaşte mai bine şi de a-l oglindi, de a se face instrument al milostivirii lui Dumnezeu”, a afirmat Preasfinţia Sa Vasile Bizău în omilia rostită la slujba de înmormântare a părintelui, care s-a stins din viaţă vineri, 30 decembrie 2022, la vârsta de 89 de ani, în al 33-lea an de preoţie. Rânduiala Prohodului a avut loc luni, 2 ianuarie 2023, la biserica „Sfântul Anton” din Baia Mare. A fost oficiată de către PS Vasile Bizău, alături de pr. Vicar general Augustin Butica, pr. protopop Emil Gîrboan şi alţi preoţi din Eparhie. Părintele Raţiu a fost medic pediatru la Spitalul Judeţean Baia Mare şi a fost cel care, în anul 1991 a deschis Misiunea Greco-Catolică Spitale, care oferă şi astăzi asistenţă spirituală bolnavilor din spitalele din Baia Mare. A activat aici ca preot operator sanitar până la pensionare, în anul 2010.„Toţi cei prezenţi aici l-am cunoscut, fiecare din diferite perspective”, a afirmat PS Vasile, explicând cum fiecare poate recunoaşte moştenirea pe care părintele Raţiu i-a lăsat-o în funcţie de tipul de relaţie pe care a avut-o cu dânsul: familia, colegii preoţi, credincioşii pe care i-a îndrumat spiritual, bolnavii pe care i-a îngrijit, prietenii şi cunoscuţii. „Un chip bând”, aşa l-a caracterizat Ierarhul, „păstor al Bisericii noastre, care a avut şi o vocaţie nobilă. A fost medic”, s-a îngrijit de cei aflaţi în suferinţă atât trupeşte cât şi sufleteşte. A slujit Biserica până în ultima parte a vieţii, până când sănătatea i-a permis şi noi, la final de parcurs al vieţii sale pământeşti, nu putem decât să „îi mulţumim pentru slujirea sa umila şi ziditoare, o slujire care nu a respins pe nimeni, o slujire duioasă, care a venit din educaţie şi din modul în care a înţeles să-şi trăiască credinţa”, a afirmat Preasfinţia Sa Vasile. Ierarhul a îndemnat pe toţi cei care au participat la înmormântarea părintelui să aibă, de-a lungul vieţii pământeşti, aceeaşi perseverenţă de a-l urma pe Cristos Domnul şi „a simţi acea bucurie pe care o simte creştinul când priveşte moartea, cu seninătate şi încredere, pentru că veşnicia este aici”. (Biroul de presă al Eparhiei de Maramureş) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1412, Ultimul acces: 2026-06-23 02:17:30
|
Timp total: 0.07s...
[]:1