Actul de proclamare a Anului omagial şi comemorativ 2022 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Actul de proclamare a Anului omagial şi comemorativ 2022

[2022-01-01]
de Sorin Ioniţe

Anul 2022 a fost proclamat sâmbătă, în Patriarhia Română, drept „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” şi „Anul comemorativ al Sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ”.
Actul de proclamare a Anului omagial şi comemorativ 2022 a fost citit de Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop vicar patriarhal şi Secretarul Sfântului Sinod.
Textul integral:
Proclamarea anului 2022 în Patriarhia Română ca „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” şi „Anul comemorativ al Sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ” (Catedrala Patriarhală, sâmbătă 1 ianuarie 2022)
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în şedinţa sa de lucru din 25 februarie 2021, a examinat referatul Cancelariei Sfântului Sinod cu privire la declararea anului 2022 în Patriarhia Română ca Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului şi Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ.
În acest sens, Cancelaria Sfântului Sinod a redactat un program-cadru (liturgic, cultural şi mediatic) intitulat „2022 – „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” şi „Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ” în Patriarhia Română:
I. În primul semestru al anului 2022 va fi tratată tema: „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului”, care va fi prezentată astfel:
Rugăciunea în Sfânta Scriptură;
Rugăciunea în viaţa liturgică şi ascetică (filocalică) a Bisericii;
Rugăciunea personală, familială şi comunitară (de obşte);
Denaturarea rugăciunii prin influenţa religiilor orientale şi a practicilor pseudo-religioase.
II. În al doilea semestru al anului 2022 va fi tratată tema: „Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ”, care va fi prezentată astfel:
Sfântul Simeon Noul Teolog († 1022);
Sfântul Grigorie Palama († 1359);
Sfântul Paisie de la Neamţ (1722-1794);
Sfinţii isihaşti – modele de viaţă pentru monahismul actual;
Sfinţii isihaşti – modele de rugăciune personală pentru creştini;
Rugăciunea isihastă şi rolul ei în sfinţirea sau îndumnezeirea omului.
În urma discuţiilor în plen, la propunerea Comisiei pastorale, monahale şi sociale, Sfântul Sinod a hotărât:
aprobă declararea anului 2022, în Patriarhia Română, ca „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului şi Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ”;
aprobă programul-cadru (teologic-educaţional, cultural şi mediatic) intitulat „2022 – Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului şi Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ” (document anexat).
Preşedintele Sfântului Sinod
† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 2034, Ultimul acces: 2026-06-24 01:22:07