Actul de proclamare a Anului omagial şi comemorativ 2022[2022-01-01]de Sorin IoniţeAnul 2022 a fost proclamat sâmbătă, în Patriarhia Română, drept „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” şi „Anul comemorativ al Sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ”. Actul de proclamare a Anului omagial şi comemorativ 2022 a fost citit de Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop vicar patriarhal şi Secretarul Sfântului Sinod. Textul integral: Proclamarea anului 2022 în Patriarhia Română ca „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” şi „Anul comemorativ al Sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ” (Catedrala Patriarhală, sâmbătă 1 ianuarie 2022) Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în şedinţa sa de lucru din 25 februarie 2021, a examinat referatul Cancelariei Sfântului Sinod cu privire la declararea anului 2022 în Patriarhia Română ca Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului şi Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ. În acest sens, Cancelaria Sfântului Sinod a redactat un program-cadru (liturgic, cultural şi mediatic) intitulat „2022 – „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” şi „Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ” în Patriarhia Română: I. În primul semestru al anului 2022 va fi tratată tema: „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului”, care va fi prezentată astfel: Rugăciunea în Sfânta Scriptură; Rugăciunea în viaţa liturgică şi ascetică (filocalică) a Bisericii; Rugăciunea personală, familială şi comunitară (de obşte); Denaturarea rugăciunii prin influenţa religiilor orientale şi a practicilor pseudo-religioase. II. În al doilea semestru al anului 2022 va fi tratată tema: „Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ”, care va fi prezentată astfel: Sfântul Simeon Noul Teolog († 1022); Sfântul Grigorie Palama († 1359); Sfântul Paisie de la Neamţ (1722-1794); Sfinţii isihaşti – modele de viaţă pentru monahismul actual; Sfinţii isihaşti – modele de rugăciune personală pentru creştini; Rugăciunea isihastă şi rolul ei în sfinţirea sau îndumnezeirea omului. În urma discuţiilor în plen, la propunerea Comisiei pastorale, monahale şi sociale, Sfântul Sinod a hotărât: aprobă declararea anului 2022, în Patriarhia Română, ca „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului şi Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ”; aprobă programul-cadru (teologic-educaţional, cultural şi mediatic) intitulat „2022 – Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului şi Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ” (document anexat). Preşedintele Sfântului Sinod † Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 2034, Ultimul acces: 2026-06-24 01:22:07
|
Timp total: 0.03s...
[]:1