Cuvântul Patriarhului României la proclamarea Anului omagial şi comemorativ 2021[2021-01-01]de Iulian DumitraşcuCuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, rostit în Catedrala Patriarhală, cu prilejul proclamării anului 2021 drept Anul omagial al pastoraţiei românilor din afara României şi Anul comemorativ al celor adormiţi în Domnul; valoarea liturgică şi culturală a cimitirelor, vineri, 01 ianuarie 2021: 2021 – Anul omagial al pastoraţiei românilor din afara României şi Anul comemorativ al celor adormiţi în Domnul; valoarea liturgică şi culturală a cimitirelor Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2021 drept Anul omagial al pastoraţiei românilor din afara României şi Anul comemorativ al celor adormiţi în Domnul; valoarea liturgică şi culturală a cimitirelor. Cele două teme, omagială şi comemorativă, evidenţiază două coordonate esenţiale prioritare în viaţa şi activitatea pastoral-misionară a Bisericii noastre. Grija pastorală şi atenţia specială manifestată de Patriarhia Română faţă de comunităţile ortodoxe româneşti din afara graniţelor ţării s-a concretizat prin înfiinţarea de numeroase parohii şi eparhii noi care să vină în întâmpinarea nevoilor sufleteşti ale credincioşilor români ortodocşi din afara României. Prin slujitorii ei, Biserica Mamă îi sprijină şi încurajează pe fiii ei duhovniceşti din afara graniţelor ţării şi înţelege greutăţile cu care aceştia se confruntă. Românii migranţi au aspiraţia unui viitor prosper, dar trăiesc uneori în societăţi din ce în ce mai secularizate şi individualiste, sunt priviţi adesea cu răceală sau suspiciune, fapt care nu le insuflă un sentiment de pace şi mulţumire sufletească. De aceea, în bisericile ortodoxe româneşti din străinătate, românii simt bucuria regăsirii şi trăirii credinţei strămoşeşti, participă la viaţa liturgică şi îşi alină dorul mistuitor după cei dragi şi după locurile natale, îşi reconfirmă identitatea lor profundă şi îşi redescoperă originile. Se adună mai ales în jurul unui preot de parohie, căruia îi spun în limba maternă nu doar păcatele la spovedanie, ci şi problemele cotidiene. Prin cult, dar şi prin evenimentele culturale şi acţiunile social-filantropice organizate de parohiile din diaspora română, sunt promovate valorile permanente ale Ortodoxiei şi ale poporului român, se transmit tradiţiile româneşti şi se cultivă limba română, toate acestea contribuind la păstrarea identităţii culturale, etnice şi ecleziale ortodoxe a românilor din diaspora. Totodată, promovarea identităţii româneşti ortodoxe asigură o integrare socială în ţările gazdă fără asimilare culturală şi fără deznaţionalizare. Sperăm într-o convieţuire armonioasă a migranţilor români cu cetăţenii din ţările de adopţie, mai ales acum când, în multe locuri din lume, criza medicală, morală, spirituală şi economică se manifestă şi prin tensiuni sociale care pot degenera în conflicte interetnice şi interreligioase. Cu multă dragoste părintească, îi îndemnăm pe românii care trăiesc departe de ţară să rămână permanent în contact cu cei dragi rămaşi în ţară, pentru ca distanţele geografice mari să nu producă îndepărtare sufletească sau înstrăinare spirituală a unora faţă de alţii şi să se păstreze unitatea familiei. Sporirea comuniunii şi conlucrarea fraternă între românii care muncesc sau studiază în afara României şi cei dragi rămaşi în ţară este o necesitate. Îi îndrumăm pe credincioşii ortodocşi din ţară şi din străinătate să preţuiască familia – constituită din bărbat, femeie şi copii –, deoarece familia binecuvântată de Dumnezeu reprezintă spaţiul intim cel mai de preţ în care se exprimă iubirea conjugală, dar şi dragostea părintească, filială şi frăţească. Le adresăm îndemnul de a educa generaţia tânără în duhul iubirii de Dumnezeu, de Biserică şi de neam, şi de a le cultiva copiilor şi tinerilor virtuţi esenţiale ca: dragostea şi compasiunea, solidaritatea cu oamenii aflaţi în dificultate, blândeţea, sinceritatea, curajul şi încrederea. Prin hotărârea Sfântului Sinod din 25 februarie 2009, prima duminică după sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului a fost dedicată migranţilor români, ca semn al permanentei griji pastorale a Bisericii Ortodoxe Române faţă de românii stabiliţi definitiv sau temporar în străinătate. Îi încredinţăm că Biserica Ortodoxă Română, ca o mamă spirituală care nu-şi abandonează niciodată fiii, prin vrednicii ierarhi şi preoţi misionari în diaspora, le va fi în continuare alături, susţinându-i atât prin rugăciunile ei permanente, cât şi prin activităţile ei concrete pastorale, social-filantropice şi culturale. *** De asemenea, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2021 ca An comemorativ al celor adormiţi în Domnul; valoarea liturgică şi culturală a cimitirelor. Pomenirea în Biserică a celor adormiţi în Domnul constituie un act de credinţă ortodoxă şi mărturie a iubirii faţă de semeni. Pentru cinstirea memoriei lor, Biserica Ortodoxă păstrează o rânduială amplă de slujbe şi pomeniri (parastase) care cuprind rugăciuni şi cereri pentru iertarea păcatelor acestora, odihnaşi mântuirea sufletelor lor. Cimitirele au desigur o semnificaţie liturgică, darşi o valoare culturală. Ele sunt expresia respectului şi pioasei aduceri aminte faţă de înaintaşi. Timpul orientat de credincioşi spre Învierea de obşte se exprimă şi prin permanenta comemorare a celor adormiţi în Domnul, în rândul lor numărându-se şi eroii neamului nostru românesc. Pomenirea eroilor din toate timpurile şi din toate locurile, ca şi cultul morţilor în general, constituie manifestări de statornicie în credinţă, de continuitate şi unitate în cuget şi simţiri de-a lungul generaţiilor. Este semnul neuitării şi preţuirii noastre pentru jertfa lor şi speranţa comuniunii lor veşnice cu Hristos Domnul, în nădejdea învierii şi a vieţii veşnice. Istoria Bisericii Ortodoxe Române dă mărturie peste veacuri despre grija pe care a avut-o pentru memoria înaintaşilor. La fiecare Sfântă şi Dumnezeiască Liturghie sunt pomeniţi ierarhii Bisericii, ctitorii, miluitorii şi binefăcătorii sfintelor lăcaşuri, eroii, ostaşii şi luptătorii români din toate timpurile şi locurile care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori, pentru apărarea patriei şi a credinţei ortodoxe strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea, unitateaşi demnitatea poporului român, precumşi toţi cei adormiţi din neamurile noastre. Ne rugăm Preamilostivului Dumnezeu să-i binecuvânteze pe toţi românii, din ţară şi din străinătate, dăruindu-le sănătate şi mântuire, ocrotindu-i de tot răul şi întărindu-i în tot lucrul bun, spre bucuria Bisericii noastre şi a poporului român de pretutindeni, iar pe cei adormiţi în Domnul să-i aşeze în ceata drepţilor şi să le dăruiască odihnă în lumina şi iubirea Preasfintei Treimi. † Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 2829, Ultimul acces: 2026-06-23 13:29:46
|
Timp total: 0.03s...
[]:1