Căile vechi, căile noi: Mitropolitul Teofan oferă coordonatele unui „an bine plăcut Domnului” - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri şi Evenimente

Căile vechi, căile noi: Mitropolitul Teofan oferă coordonatele unui „an bine plăcut Domnului”

[2020-01-02]
de Sorin Ioniţe

Odată cu venirea unui nou an, Mitropolitul Teofan a atras atenţia că urmarea căilor noi din lume nu este întotdeauna benefică, ci căile vechi, „căile celor de demult”, aduc odihnă sufletească.
Mitropolitul şi-a bazat afirmaţia pe un text al profetului Ieremia: „Aşa zice Domnul: «Opriţi-vă de la căile voastre! Priviţi şi întrebaţi de căile celor de demult; de calea cea bună şi mergeţi pe dânsa şi veţi afla odihnă sufletelor voastre»”. (Ieremia 6:16).
Ierarhul a identificat în societatea actuală trei mari tendinţe sau căi noi, diferite de ale celor dinaintea noastră:
Calea necredinţei, a îndepărtării de Dumnezeu
„Tot mai mulţi oameni se îndreaptă spre alte căi decât calea lui Dumnezeu, decât drumul credinţei – aceasta este o cale nouă necunoscută cu certitudine de bunii şi străbunii noştri care aveau calea credinţei”, a semnalat Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.
Calea păcatului trupesc
„A doua cale, iarăşi destul de nouă, în care se înscriu tot mai mulţi oameni este calea păcatului trupesc arătat în diferite chipuri: înşelarea soţului sau a soţiei, divorţurile, avortul tot mai des întâlnit, pornografia care cuprinde tot mai multe suflete, calea numită a păcatelor contra firii”.
„Este a doua cale pe care, într-o asemenea intensitate, cei de demult, părinţii noştri n-au cunoscut-o”.
Calea înstrăinării de neam
„O a treia cale, de asemenea nouă, este calea înstrăinării de neam, de rădăcinile lui, ruşinea de a fi român manifestată tot mai adesea, plecările înafară care nu se mai termină. O dezrădăcinare continuă”.
Pentru ca perioada în care am intrat să fie „un an bine plăcut Domnului” IPS Teofan a spus că trebuie să ne întoarcem la „căile celor de demult”, adică inversul celor trei de mai sus. Să-l urmăm pe Dumnezeu, „Calea, Adevărul şi Viaţa”, să urmăm calea familiei şi a neamului nostru.
Căile amintite trec întotdeauna prin fratele de lângă noi, a precizat ierarhul. „Fratele nostru este viaţa noastră sau moartea noastră. Este raiul sau iadul nostru”.
„Normalitatea unei vieţi rezidă în capacitatea de a gestiona relaţia cu cei de lângă noi, membrii familiilor proprii, colegii de la locul de muncă, superiorii care ne coordonează, relaţia cu cei aşezaţi nouă sub oblăduire”.
În loc de concluzie a cuvântului rostit în noaptea dintre ani, Mitropolitul Teofan a citat cuvintele Părintelui Teofil cel orb de la Sâmbăta de Sus: „Să-l odihneşti întotdeauna pe cel de lângă tine! (…) Pe tot omul cu care te întâlneşti în fiecare zi să-l socoteşti trimisul lui Dumnezeu pentru tine”.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 3521, Ultimul acces: 2026-06-23 09:53:13