Vaticanul despre executarea lui Saddam[2006-12-30]Referitor la execuţia capitală a lui Saddam Hussein, directorul Biroului de Presă a Sf. Scaun, pr. Federico Lombardi, a transmis jurnaliştilor în această dimineaţă o scurtă declaraţie. Redacţia română a Radio Vatican a publicat traducerea declaraţiei: O execuţie capitală este întotdeauna o ştire tragică, motiv de tristeţe, chiar şi atunci când este vorba de o persoană care s-a făcut vinovată de delicte grave. Poziţia Bisericii Catolice - contrară pedepsei cu moartea - a fost subliniată deja în repetate rânduri. Uciderea celui vinovat nu este calea pentru reconstrucţia justiţiei şi reconcilierea societăţii. Dimpotrivă, există riscul să se alimenteze spiritul de răzbunare şi germeni de noi violenţe. În acest timp întunecat din viaţa poporului irakian nu este de dorit altceva decât ca toţi responsabilii să facă într-adevăr orice efort pentru ca într-o situaţie dramatică să se deschidă în sfârşit speranţe de reconciliere şi de pace.Radio Vatican a citat de asemenea poziţia Cardinalului Renato Raffaele Martino, preşedintele Consiliului Pontifical pentru Justiţie şi Pace: Sperasem, zilele trecute, că se va considera oportun să nu fie executată pedeapsa capitală pentru Saddam Hussein. Sper şi înalţ rugăciuni pentru ca acest ultim act să nu contribuie la agravarea deja critică a situaţiei în Irak, ţară deja atât de încercată de dezbinări şi lupte fratricide. Pedeapsa capitală, cum învaţă enciclica Evangelium Vitae (nr. 27) trebuie evitată `având în vedere posibilităţile de care dispune o societate modernă de a reprima în mod eficace crima, prin forme care în timp ce îl face inofensiv pe cel care a comis-o, nu îi ia definitiv posibilitatea de a se răscumpăra`. Este bine cunoscută poziţia Bisericii cu privire la darul vieţii, de care omul nu dispune complet şi care trebuie apărată din momentul conceperii până la sfârşitul ei natural. Această poziţie exclude, aşadar, atât avortul, cât şi experimentarea asupra embrionilor, eutanasia şi pedeapsa cu moartea, care sunt o negare a demnităţii transcendente a demnităţii persoanei umane, creată după imaginea lui Dumnezeu. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 2045, Ultimul acces: 2026-06-23 06:53:54
|
Timp total: 0.03s...
[]:1