Papa Francisc: Răspunsul nostru la darul lui Dumnezeu? Mulţumesc![2018-01-01]Final de 2017La Vesperele de la încheierea anului 2017, Papa Francisc a spus că singurul răspuns adecvat la darul lui Dumnezeu reprezentat de Fiul Său este unul de profundă recunoştinţă pentru numeroasele haruri primite, în special în anul trecut. De la Maria „Biserica a moştenit şi moşteneşte încontinuu această percepţie interioară a plinătăţii, care alimentează un sentiment de recunoştinţă, ca unic răspuns uman demn de darul imens al lui Dumnezeu”, a spus Pontiful pe 31 decembrie. „O recunoştinţă mistuitoare care, pornind de la contemplarea acelui Prunc înfăşat în scutece şi pus într-o iesle, se extinde la tot şi la toţi, la lumea întreagă. Este un ‘mulţumesc’ care reflectă harul; nu vine de la noi, ci de la El; nu vine de la eu, ci de la Dumnezeu, şi implică eu-l şi noi-ul.” Sfântul Părinte a prezidat Vesperele duminică seara, pe 31 decembrie, în Bazilica San Pietro. Celebrarea a inclus şi tradiţionalul imn de mulţumire de la sfârşitul anului. A fost şi un scurt moment de Adoraţie Euharistică. La predică, Papa a pornit de la un verset din Evanghelia zilei, „Când a venit împlinirea timpului, Dumnezeu l-a trimis pe Fiul său” (Gal 4,4), spunând: „Această celebrare de seară respiră atmosfera plinătăţii timpului. Nu pentru că suntem în ultima seară din anul solar, dimpotrivă, ci pentru că credinţa ne face să contemplăm şi să simţim că Isus Cristos, Cuvânt făcut trup, a dat plinătate timpului lumii şi istoriei umane.” Pontiful a spus despre anul 2017 că „l-am irosit şi l-am rănit în atâtea moduri cu fapte de moarte, cu minciuni şi nedreptăţi. Războaiele sunt semnul flagrant al acestui orgoliu recidivist şi absurd. Dar sunt aşa şi toate micile şi marile ofense aduse vieţii, adevărului, fraternităţii, care provoacă multiple forme de degradare umană, socială şi ambientală. Pentru toate acestea vrem şi trebuie să ne asumăm responsabilitatea noastră în faţa lui Dumnezeu, a fraţilor şi a creaţiei.” În partea pozitivă s-a oprit la cei care ajută Roma. „Am un sentiment de simpatie şi de recunoştinţă faţă de toate acele persoane care în fiecare zi contribuie cu gesturi concrete mici, dar preţioase, pentru binele Romei: încearcă să îşi facă datoria cât mai bine, se mişcă în trafic cu criteriu şi prudenţă, respectă locurile publice şi semnalează lucrurile care nu merg, sunt atenţi faţă de persoanele bătrâne sau aflate în dificultate, şi aşa mai departe.” De asemenea a spus a vorbit despre stima sa „faţă de părinţi, învăţători şi toţi educatorii care, tot cu acest stil, încearcă să îi formeze pe copii şi pe tineri la simţul civic, la o etică a responsabilităţii, educându-i să se simtă parte, să se îngrijească, să se intereseze de realitatea care-i înconjoară.” Şi a continuat: „Aceste persoane, deşi nu apar la ştiri, sunt cea mai mare parte a oamenilor care trăiesc la Roma. Şi între ei nu puţini se află în condiţii de lipsuri economice; şi totuşi nu se plâng, nici nu nutresc resentimente sau supărări, ci se străduiesc să facă în fiecare zi partea lor pentru a îmbunătăţi un pic lucrurile.” Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 4823, Ultimul acces: 2026-06-23 10:11:43
|
Timp total: 0.03s...
[]:1