| Biserica din Vartop Candesti-Vale
| ||||||||
| Religie: | Ortodox | |||||||
| Localitate: | Candesti-Vale | |||||||
| Comună: | Candesti | |||||||
| Judet: | Dambovita | |||||||
| Cod postal: | 137083 | |||||||
| Telefon: | NU deţinem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)... | |||||||
| Adresa de e-mail: | NU deţinem adresa de e-mail... | |||||||
| Adrese utile: | www.arhiepiscopiatargovistei.ro, www.primariaCandesti.ro, www.cjD.ro, db.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Hram: | Sf. Cuv. Parascheva | |||||||
| Stil arhitectonic: | Lemn | |||||||
| Detalii: | Construita in jur de 1713. | |||||||
| Cod Monument: | DB-II-m-A-17409 | |||||||
| Nr. vizualizari: | 12091 | |||||||
| Data ultimei vizualizari: | 2026-06-25 20:48:34 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2006-05-16 07:04:47 | |||||||
| Data incarcarii pe sit: | 2006-05-16 07:04:47 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 2 | |||||||
| Amintiri: (2010-03-25) | Bisericuta din Vartop este vechea biserica a satului Candesti- Vale, aici aflandu-se si vechiul cimitir al satului. Satul actualmente are doua biserici una intr-un capat si alta in celalat capat al satului, amandoua avand hramul Sf. Cuvioasei Paraschiva si Sf. Teodor Tiron. Din spusele bunicului biserica din Vartop dateaza din 1704 si poarta hramul Izvorul Tamaduirii . Cand eram mai micuta mergeam la slujba de Sfintire a apei -de Izvorul Tamaduirii , acolo sus pe deal, unde se intalneau toti locuitorii satului , aprindeam lumanari la mormintele strabunicilor nostri si admiram frumusetea acestei biserici peste care a trecut atata timp si implicit a pisajului din jurul ei. Tot de la bunicu , am aflat ca aceasta biserica ar fi fost adusa de vechii locuitorii ai acestui sat dintre dealuri pe busteni, din locul ce se numea ,, Obarsie\", unde se spune ca la inceput de primavara in acel loc se mai zaresc si astazi flori ce cresteau pe vechile morminte din jurul vechi biserici. Si astazi cine trece pe drumul din fata acestei bisericute , fie el locuitor sau nu , urca sa admire frumusetea acestei biserici , a cimitirului si a minunatului peisaj, mai ales primavara cand totul in jur este plin de flori. Pacat ca nu o mai ingrijeste nimeni, pentru ca cu timpul acest monument al satului se va degrada si va pieri. Poate cu putina bunavointa din partea tuturor locuitorilor, autoritatilor si institutiilor abilitate in acest sens s-ar putea salva aceasta minunata comoara. | |||||||
| Întrebare: (2010-02-24) | DE CE NU SE OFICIAZA SLUJBE IN ACEASTA BISERICA NICI MACAR IN ZIUA HRAMULUI? | |||||||
| Nr. Fotografii: | 1 | |||||||
Clic pe fotografii pentru a le vedea in format marit!
Vedere de ansamblu |
Timp total: 0.03s...
[]:1