| Biserica Sf. Apostoli Magura
| ||||||||
| Religie: | Ortodox | |||||||
| Localitate: | Magura | |||||||
| Comună: | Bezdead | |||||||
| Judet: | Dambovita | |||||||
| Cod postal: | 137038 | |||||||
| Persoana de contact: | Ivan Valentin Florea | |||||||
| Telefon: | NU deţinem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)... | |||||||
| Adresa de e-mail: | | |||||||
| Adrese utile: | www.arhiepiscopiatargovistei.ro, www.bezdead.ro, www.cjD.ro, db.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Hram: | Sf. Ap. Petru si Pavel | |||||||
| Detalii: | Aceasta sfanta biserica a fost construita in anul 1803 de catre Oprea Patraulea, Neagoe Dut, Ion Colt si altii. Vechea constructie avea forma de corabie. Refacandu-se, i s-a dat forma de cruce. In 1852 s-a facut pridvorul, s-a rezugravit si s-a montat pardoseala prin cheltuiala preotilor Ioan si Gheorghe si cu ajutorul tuturor locuitorilor, adaugandu-se in lungime 4, 1 metri. In 1935 se executa lucrari fundamentale in structura si aspectul bisericii. Se darama peretele dintre pridvor si pronaos, marindu-se astfel suprafata interiorului, dar se adauga un alt pridvor. Tot acum acoperisul din sindrila este inlocuit cu tabla. Se picteaza in ulei intreaga biserica. De asemenea, pardoseala se inlocuieste cu mozaic. Biserica este resfintita la 10 noiembrie 1935, de catre preotul Virgil Calinescu. In 1967 se restaureaza pictura prin pictorul Nicolae Samoila din Bucuresti, tot prin ingrijirea preotului Virgil Calinescu. In 1993, prin indemnul noului preot paroh, Mihai Iorga, se reface pictura in stil bizantin, de catre pictorul Cornel Duta din Bucuresti, iar la 30 mai 1993 are loc tarnosirea bisericii de catre Inalt Preasfintitul Arhiepiscop Vasile al Targovistei si Muscelului, impreuna cu un sobor de preoti. | |||||||
| Nr. vizualizari: | 8145 | |||||||
| Data ultimei vizualizari: | 2026-06-24 15:19:40 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2010-03-31 11:56:58 | |||||||
| Data incarcarii pe sit: | 2010-03-31 11:56:58 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 1 | |||||||
| Intenţie: (2011-10-31) | Buna seara Sunt mostenitorul mamei mele care are cota parte dintr-o padure pe raza loc. dv. eu si fratele meu dorim sa donam bisericii aceasta padure ca cei cae vin iarna sa se roage sa nu stea in frig mai ales ca acum am vazut ca acum au montat o centrala pe lemne , va rog sa-mi spuneti cum sa procedez mai ales ca la primarie nu am gasit intelegere Va multumesc anticipat pt. sprijin | |||||||
| Nr. Fotografii: | 0 | |||||||
Timp total: 0.02s...
[]:1